Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aparare in instanta fara avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aparare in instanta fara avocat

Buna ziua

As dorii sa va intreb daca ma pot reprezenta singur in instanta si ce riscuri presupune acest lucru ?

va multumesc
Aveţi dreptul să vă prezentaţi în instanţă şi să vă susţineţi cauza.
Riscul pe care îl presupune acest lucru este să pierdeţi procesul şi cauza să intre în puterea lucrului judecat în sensul că o dată dată o decizie, d/voastră să nu mai aveţi dreptul de a iniţia o altă acţiune având acelaşi obiect.
Există riscul să nu vă conformaţi termenelor de prezentare , să nu puteţi răspunde excepţiilor invocate de partea adversă şi în cazul acesta, chiar dacă aţi avea dreptate aţi putea pierde.
Până la urmă este alegerea d-voastră. Succes!!!!!
Stimat forumist,

Ca regulă, vă puteți apăra singur, evident suportând riscurile expuse mai-sus.

Totuși, în recurs, vor fi incidente prevederile Nolui Cod de procedură civilă, care, la art. 83, alin 3 arată:

La redactarea cererii şi a motivelor de recurs, precum şi în exercitarea şi susţinerea recursului, persoanele fizice vor fi asistate şi, după caz, reprezentate, sub sancţiunea nulităţii, numai de către un avocat, în condiţiile legii, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 13 alin. (2).

Cu stimă.
Ok

daca pierd sa zicem procesul .... pot face recurs cu avocat bineinteles de data aceasta ?
Conform Deciziei Curţii Constituţionale nr. 462/2014 nu mai există obligativitatea redactării recursului prin avocat şi a reprezentării în recurs numai prin avocat

[ link extern ] /

cainebogdan a scris:

Ok

daca pierd sa zicem procesul .... pot face recurs cu avocat bineinteles de data aceasta ?

adrianr88, utilizator