Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Buna ziua,
Sotia mea este nascuta pe 29 noiembrie 1955 si are 18 ani de grupa a-II-a.Ar vrea sa iasa la pensie mai devreme folosindu-se de anii de la grupa a -II-a.Am auzit din diferite surse ca din 2014 nu se mai aplica grupele de munca.Cum ar fi cel mai bine : sa introduca cererea de pensionare dupa 29 noiembrie 2013 adica anul acesta sau la inceputul anului viitor?
Cu respect,
eugen2011
Precizati daca acesta(18 ani)este tot stagiul de cotizare realizat.
Acesti 18 ani sunt numai la grupa a-II-a Stagiul de cotizare este indeplinit conform legii.
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 3 luni iar stagiul minim d cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 18 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (60/3 - 4/0 = 56 de ani si 3 luni);
se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni.

3. Putea solicita pensie pentru limita de varsta la februarie 2012.

4. Asadar poate sa depuna oricand la Casa de Pensii cererea si actele necesare pentru pensie pentru limita de varsta.

5. - Eu i-as recomanda sa solicite cat mai repede pensionarea pentru limita de varsta.
- Apoi poate sa cumuleze pensia cu salariul daca mai poate lucra.
Buna ziua,
Multumesc foarte mult pentru raspuns domnule Tudor Valeriu.
Cu respect,
eugen2011