Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de virsta

Sunt nascuta in 24.12.1955. Am fost trecuta in pensia de invaliditate in data 03.12.2007.Am stagiu de cotizare realizat de 35 ani 9 luni si 7 zile. din care 12 ani 2 luni 29 zile in grupa II de munca (75 %), - stagiu aferent 3 ani, si 19 ani 8 luni si 8 zile in conditi normale de munca.
V-as ruga sa-mi spuneti la ce virsta am dreptul sa trec la pensia de limita de virsta,
Mentionez ca am 57 ani si 9 luni si reducerea de 3 ani pentru lucrul in grupa II.
Va multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Perioada de 12 ani si 2 luni lucrata in gr. a II-a de munca ,75%, este egala cu 9 ani cu 100% si pentru aceasta:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (60/3 - 1/6 = 58 de ani si 9 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 3 luni (30/11 + 2/3 = 33 de ani si 2 luni).

3. Asadar se va trece de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta la 58 de ani si 9 luni, in septembrie 2014.
Va multumesc din suflet d-le avocat Tudor Valeriu.