Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare microintreprindere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare microintreprindere

Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati cu detalii referitoare la urmatoarele aspecte:
- care sunt etapele/procedura de infiintare a unei micointreprinderi,
- care sunt conditiile de functionare,
- care este statutul celui care infiinteaza,
- cand/cum sunt platite darile catre stat,
- care sunt obligatiile celui care infiinteaza,
- cum sunt justificati banii incasati in urma prestarii unor servicii si ulterior cheltuiti,
- ce taxe sunt platite pentru banii ramasi in cont,
- ce se poate deconta si in ce conditii,
- trebuie sa aiba angajat/i,
- orice alta informatie ce are legatura cu statutul si activitatea micointreprinderii.

Multumesc anticipat,

Toate cele bune
Buna ziua,

1. Etapele, procedura
Pentru a infiinta o societate trebuie sa mergeti la ONRC .
Lista documentelor necesare le gasiti pe:

[ link extern ]

2. Microintreprindere
Apoi, daca va fi microintreprindere sau nu , se stabileste in functie de anumite criterii. In general, la infiintare o societate intra in categoria microintreprinderilor, cu anumite exceptii:

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.
Norme metodologice
ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.
(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1.
(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1 ianuarie 2013 - 31 ianuarie 2013, prin excepţie de la prevederile art. 34 şi 35.
(4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului.
(4^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), persoana juridică română nou-înfiinţată care, începând cu data înregistrării în registrul comerţului, intenţionează să desfăşoare activităţile prevăzute la alin. (6) nu intră sub incidenţa prezentului titlu.
(4^2) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), persoana juridică română nou-înfiinţată care, la data înregistrării în registrul comerţului, are subscris un capital social reprezentând cel puţin echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro poate opta să aplice prevederile titlului II. Opţiunea este definitivă, cu condiţia menţinerii valorii capitalului social de la data înregistrării, pentru întreaga perioadă de existenţă a persoanei juridice respective. În cazul în care această condiţie nu este respectată, persoana juridică aplică prevederile prezentului titlu, începând cu anul fiscal următor celui în care capitalul social este redus sub valoarea reprezentând echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro de la data înregistrării, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de art. 112^1. Cursul de schimb utilizat pentru determinarea echivalentului în lei pentru suma de 25.000 euro este cursul de schimb leu/euro comunicat de Banca Naţională a României la data înregistrării persoanei juridice.
(5) Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 112^1.
(6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:
a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.
(7) Persoanele juridice române care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementărilor legale în vigoare până la data de 1 februarie 2013 păstrează acest regim de impozitare pentru anul 2013.
Norme metodologice

3. Darile la stat
- Darile la stat, cum ziceti dumneavoastra: in cazul unei microintreprinderi se plateste impozitul pe venitul microintreprinderilor care in prezent este de 3% aplicat asupra bazei de impozitare.
Baza de impozitare este:

ART. 112^3 Aria de cuprindere a impozitului
Impozitul stabilit prin prezentul titlu, denumit impozit pe veniturile microîntreprinderilor, se aplică asupra veniturilor din orice sursă, cu excepţia celor prevăzute la art. 112^7.
ART. 112^7 Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
c) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
d) veniturile din subvenţii de exploatare;
e) veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;
g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii.
(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii.

In afara de aceasta ar mai fi:

- impozitul pe salarii si contributiile salariale , daca aveti salariati
- TVA daca va inregistrati cu aceasta optiune

4. Cum justificati banii incasati, cheltuiti?
- cu documente
5. Taxe pentru banii ramasi in cont?

- nu sunt astfel de taxe.

6. Ce se poate deconta?

Aici nu se poate face o lista .
Se pot deconta cheltuielile care au legatura cu activitatea societatii, care sunt facute pentru activitatea societatii, in scopul obtinerii de venituri.
In cazul microintreprinderilor, nu putem vorbi despre cheltuieli deductibile, deoarece, asa cum am arata mai sus, se impoziteaza veniturile microintreprinderilor si nu profitul.

7. Trebuie sa aiba angajati?

Nu mai este obligatoriu. Daca activitatea poate fi prestata fara angajati, adica de administratorul societatii, atunci este ok. Administratorul va incasa dividende , daca are profit, si pentru aceasta va plati impozit pe dividende.

8. Alte informatii?

Intrebati la concret ce va intereseaza . Sunt multe informatii in legatura cu microintreprinderile sau cu societatile comerciale , in general.
inca o intrebare: se poate transforma un PFA intr-o microintreprindere?

dontuirina a scris:

Buna ziua,

1. Etapele, procedura
Pentru a infiinta o societate trebuie sa mergeti la ONRC .
Lista documentelor necesare le gasiti pe:

[ link extern ]

2. Microintreprindere
Apoi, daca va fi microintreprindere sau nu , se stabileste in functie de anumite criterii. In general, la infiintare o societate intra in categoria microintreprinderilor, cu anumite exceptii:

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.
Norme metodologice
ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.
(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1.
(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1 ianuarie 2013 - 31 ianuarie 2013, prin excepţie de la prevederile art. 34 şi 35.
(4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului.
(4^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), persoana juridică română nou-înfiinţată care, începând cu data înregistrării în registrul comerţului, intenţionează să desfăşoare activităţile prevăzute la alin. (6) nu intră sub incidenţa prezentului titlu.
(4^2) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), persoana juridică română nou-înfiinţată care, la data înregistrării în registrul comerţului, are subscris un capital social reprezentând cel puţin echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro poate opta să aplice prevederile titlului II. Opţiunea este definitivă, cu condiţia menţinerii valorii capitalului social de la data înregistrării, pentru întreaga perioadă de existenţă a persoanei juridice respective. În cazul în care această condiţie nu este respectată, persoana juridică aplică prevederile prezentului titlu, începând cu anul fiscal următor celui în care capitalul social este redus sub valoarea reprezentând echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro de la data înregistrării, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de art. 112^1. Cursul de schimb utilizat pentru determinarea echivalentului în lei pentru suma de 25.000 euro este cursul de schimb leu/euro comunicat de Banca Naţională a României la data înregistrării persoanei juridice.
(5) Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 112^1.
(6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:
a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.
(7) Persoanele juridice române care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementărilor legale în vigoare până la data de 1 februarie 2013 păstrează acest regim de impozitare pentru anul 2013.
Norme metodologice

3. Darile la stat
- Darile la stat, cum ziceti dumneavoastra: in cazul unei microintreprinderi se plateste impozitul pe venitul microintreprinderilor care in prezent este de 3% aplicat asupra bazei de impozitare.
Baza de impozitare este:

ART. 112^3 Aria de cuprindere a impozitului
Impozitul stabilit prin prezentul titlu, denumit impozit pe veniturile microîntreprinderilor, se aplică asupra veniturilor din orice sursă, cu excepţia celor prevăzute la art. 112^7.
ART. 112^7 Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
c) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
d) veniturile din subvenţii de exploatare;
e) veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;
g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii.
(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii.

In afara de aceasta ar mai fi:

- impozitul pe salarii si contributiile salariale , daca aveti salariati
- TVA daca va inregistrati cu aceasta optiune

4. Cum justificati banii incasati, cheltuiti?
- cu documente
5. Taxe pentru banii ramasi in cont?

- nu sunt astfel de taxe.

6. Ce se poate deconta?

Aici nu se poate face o lista .
Se pot deconta cheltuielile care au legatura cu activitatea societatii, care sunt facute pentru activitatea societatii, in scopul obtinerii de venituri.
In cazul microintreprinderilor, nu putem vorbi despre cheltuieli deductibile, deoarece, asa cum am arata mai sus, se impoziteaza veniturile microintreprinderilor si nu profitul.

7. Trebuie sa aiba angajati?

Nu mai este obligatoriu. Daca activitatea poate fi prestata fara angajati, adica de administratorul societatii, atunci este ok. Administratorul va incasa dividende , daca are profit, si pentru aceasta va plati impozit pe dividende.

8. Alte informatii?

Intrebati la concret ce va intereseaza . Sunt multe informatii in legatura cu microintreprinderile sau cu societatile comerciale , in general.

Nu. Va infiintati srl-ul, vindeti tot ce aveti pe pfa stoc de marfa si bunuri cu factura catre acesta si apoi radiati pfa.
Veti avea apoi de platit impozit si cass pe pfa.
Din codul fiscal art. 68(1) Venitul net anual din activităţi independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri.
(2) Venitul brut cuprinde:
c) câştigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate într-o activitate independentă, exclusiv contravaloarea bunurilor rămase după încetarea definitivă a activităţii;