Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj suspendat in baza art. 244 alin. 1 pct. 1 cpc.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj suspendat in baza art. 244 alin. 1 pct. 1 cpc.

- partaj suspendat in baza art. 244 alin. 1 pct. 1 cpc. cu recurs pe toata durata suspendarii
- in paralel se judeca apelul formulat pe divort

Va rog sa ma lamuriti ce se intampla daca timp de un an nu este declarat recursul.
Dosarul de partaj a fost suspendat pana la finalizarea definitiva a dosarului de divort.
Asta pentru ca nu puteti face partajul pana la finalizarea divortului.
Dupa ce aveti o hotarare definitiva in dosarul de divort, solicitati repunerea pe rol a dosarului de partaj.
In acest caz nu are importanta cat dureaza dosarul de divort, pentru ca suspendarea dosarului de partaj se mentine pe toata durata dosarului de divort.
Revin cu precizari in baza carora astept de la dvs completarea raspunsului.

1. Solutia suspendrii a fost data in februarie
2. Apelul a fost facut pe alte capete de cerere decat cea de desfacere a casatoriei (care fusese pronuntata in iulie anul trecut), dar se pare ca nu a avut importanta, hotararea definitiva nu a fost data.
3.Oricum, a fost data si solutia in apel, in iunie, dar nu a fost comunicata.

Suspendarea a fost solicitata de sotul meu care nu are interesul ca partajul sa se desfasoare. Daca nu reuseste ceea ce incearca de ani buni deja, in mod abuziv, sa ma determine sa renunt la acest partaj, este hotarat sa-l tergiverseze pna la limita. Situatia de fapt ii este favorabila, el fiind nu doar coproprietar al bunurilor comune ci si cel care se foloseste in exclusivitate de ele, mie ramanandu-mi doar obligatiile.
In aceasta situatie eu ar trebui sa fiu interesata de repunerea pe rol a procesului de partaj, dar modul in care s-au desfasurat pana acum actiunile in justitie( si nu numai), atitudinea obsesiv-distructiva a sotului meu si felul in care reuseste sa manipuleze, ma sperie. Caut calea mai buna de a iesi din acest impas.

De aceea, ma intrebam daca intervine perimarea acestei cauze.
Daca DA
- Cand?
- Dupa perimare, pentru judecarea partajului trebuie formulata o noua cerere in instanta, se va deschide un nou dosar?
- Dosarul se va repartiza aleatoriu sau va fi repartizat aceluiasi judecator?

Va multumesc!
Imi poate rasunde cineva? Va rog!

Am primit un raspuns, dar este incomplet. Cred ca verbul judeca a fost inteles ca prezent si nu la timpul imperfect cum l-am utilizat eu.Am aratat motivul pentru care a fost suspendat partajul la acel moment. Acum apelul este solutionat.