avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Unul dintre matrapazlacurile societatilor de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Unul dintre matrapazlacurile societatilor de electricitate

Unul dintre matrapazlacurile societatilor de electricitate

Caz concret:
In luna Mai sau Iunie (nu mai stiu exact) mi-a batut la usa un lucrator de la societatea de distributie a energiei electrice din Bucuresti (nu dau nume, stiti voi care) spunandu-mi ca vrea sa-mi schimbe contorul.
S-a legitimat si l-am lasat in casa. L-am intrebat din cat in cat timp le schimba ca asta e relativ nou.
Mi-a spus ca din 2 in 2 ani trebuie sa le schimbe.
L-am lasat singur sa-si faca meseria pentru ca aveam treaba in bucatarie.
Nu stiu exact ce a facut acolo dar, dupa cca. 5 minute m-a anuntat ca nu-l mai schimba si a plecat fara sa-mi lase nici un act din care sa reiasa interventia lui la contor.
In luna August a venit o echipa de 2 electricieni cu aceeasi placa: sa-mi schimbe contorul.
S-au uitat la sigilii si i-au spus fiicei mele (eu nefiind acasa) ca nu are sigiliul SUI metrologic (SUI = Sigiliu Unic de Identificare).
(Contorul avea 3 sigilii: 2 plombe de plumb la capacul de la mecanismul de inregistrare seria va0/RO 03 si un sigiliu de plastic la capacul de la bornele de legaturi).
Au scos sigiliul de plastic de la bornele de legaturi si l-au inlocuit cu alt sigiliu, au plecat fara sa-mi lase nici un act din care sa reiasa interventia lor la contor.
Dupa 2 saptamani (tot in August) m-am trezit iar cu o echipa care a venit sa-mi schimbe contorul. Au constatat si ei ca nu are SUI metrologic, mi-au intocmit Proces Verbal de constatare in care au specificat si ce consumatori am, au facut fotografii si l-au schimbat cu unul cu afisaj electronic (cu cristale lichide), au pus contorul vechi intr-o punga pe care au sigilat-o si mi-au spus ca trebuie sa ma prezint pe data de ... la expertiza (bineinteles, expertiza facandu-se de oamenii lor intr-un birou tot de la ei).
M-am prezentat la data respectiva la ei si mi-au gasit urmatoarele:
"La verificarea Contorului seria 00038614 s-au constatat urmatoarele: SUI metrologic lipsa, plomba metrologica dreapta jos violata, urechea de sigilare a carcasei contorului din partea de sus rupta, se poate desface surubul cu tot cu sigiliu. In interiorul contorului s-a gasit o placuta ce strangea mecanismul inregistrator".
De asemenea, s-au facut fotografii.
S-au propus urmatoarele masuri:
- plata taxelor de expertiza, inlocuire, verificare;
- recalculare cf. HG1007/2004 art.142 pentru perioada 26.08.2012 - 26.08.2013;
- deconectare cf. Legii 123/2012 art.61 alin.3
Toate acestea au fost mentionate in Procesul Verbal pe care l-au emis.
Trebuie sa specific ca acest contor este de tip Electromagnetica, an fabricatie 2003, electronic, cu afisaj mecanic (pentru cunoscatori - cred ca afisajul este pus in functiune de un motoras pas cu pas).
Mentionez ca atunci cand au constatat ca sigiliile au fost "violate" am solicitat o expertiza mertologica dar, nici n-au vrut sa auda. Au continuat si l-au desfacut, spunandu-mi ca as fi putut sa dau numaratoarea inapoi. Din cate am citit eu, motorasele pas cu pas functioneaa numai intr-un singur sens, nu pot fi date inapoi ca se rup clichetii din ele. Poate ma insel.
De asemenea, trebuie sa mentionez ca sunt cu plata la zi a facturilor pe ultimii 2 ani neavand nici o restanta; am platit facturile pe Internet, prin Ordin de Plata, deci, nu am chitante.
Am fost la un avocat care m-a sfatuit sa depun contestatie in termen de 15 zile conform legii la Registratura si sa incerc sa intru in audienta la director. In plus sa depun o sesizare si la ANPC, prin care sa arat ca pe langa aceste nereguli (inselatorie si neeliberarea de acte, nu mi-au fost aratater sau inmanate nici certificatele metrologice ale celor 2 contoare).
INTREBARI:
1. A mai patit cineva asa ceva?
2. Daca DA, cum a rezolvat problema?
3. Daca NU, cum poate fi rezolvata problema? Poate fi rezolvata fara a ajunge in Instanta (pentru ca in Instanta risc sa pierd si trebuie sa mai platesc si cheltuielile de judecata)?
4. Daca cineva dintre dvs. care se pricepe la acest tip de contor si a desfacut asa ceva poate sa-mi spuna daca exista din fabricatie o piesa de tabla un forma de " U " care e fixata pe mecanismul de contorizare (respectiv motoras sau reductor), nu pe digiti (discurile cu cifre) ?
5. Cum se poate face o contraexpertiza si o expertiza metrologica si unde (eu sunt din Bucuresti)?

Alte discuții în legătură

Abuz enel prin "expertiza" gabriela_peleanu gabriela_peleanu In data de 21.02.2011 am primit un control de la Enel si au fost ridicate contoare de la mai multi vecini de pe strada (cu case, nu blocuri). Am fost chemati ... (vezi toată discuția)
Contor de curent luat de furnizor - posibila o expertiza metrologica independenta? contrax contrax Buna ziua. In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Zilele trecute furnizorul de energie electrica a venit si mi-a ridicat contorul si ... (vezi toată discuția)
Apometre fara sigil si fara verificare metrologica zolyxx zolyxx In asociatie presedintele, comitetul executiv sau AG poate sa dispuna/ sa hotareasca ca daca in apartamente apometrele au sigile rupte,desfacute sau ... (vezi toată discuția)