Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de drept

Am 59 ani si 7 luni cu 40 ani munca din care, 23 ani si 5 luni in grupa a II-a. Cand pot iesi la pensie.
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (65 - 5 = 60 de ani):
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 10 luni (40/0 + 5/10 = 45 de ani si 10 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani, in februarie 2014.