Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere depunere declaratie catre stat
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere depunere declaratie catre stat

un birou individual de arhitectura are obligatia de a depune annual declaratia 200 privind veniturile realizate,avand termen de depunere data de 25 mai inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului. Pana la data de 25 mai 2009 bia trebuia sa depuna declaratia 200 pentru veniturile obtinute aferente anului 2008, care nu se gaseste (nu se stie daca s-a depus) iar la controlul anaf din momentul acesta, acestia spun ca nu s-a depus si vor sa se faca recalcul si sa se plateasca de catre bia o suma fabuloasa. Va rog sa-mi spuneti daca au dreptul sa mai verifice anul 2008 si sa mai dea amenzi sau sa calculeze datoriile firmei pentru anul 2008 si penalitati pentru toata perioada. Nu s-au prescris? Multumesc
Art. 91 din codul de procedura fiscala
Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.