Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA PFA cu norma de venit facturi in strainatate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA PFA cu norma de venit facturi in strainatate

Buna seara,

In viitorul apropiat urmeaza sa am contract de colaborare cu o firma din Anglia. Pana acum se pare ca o sa-mi desfasor activitatea sub forma unui PFA (cu norma de venit), cod CAEN 6202 (consultanta in domeniul IT).

Intrebare tehnica: Stiti cumva daca trebuie sa facturez TVA sau nu? Firma din Anglia este platitoare TVA.

Cel mai probabil in cursul anului viitor o sa depasesc si plafonul TVA (50.000 Euro).

Cum merita sa fac PFA-ul, platitor sau neplatitor TVA?
Cum se procedeaza cu facturarea, plata TVA-ului? Cine plateste TVA-ul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
O seara cat mai placuta in continuare!
Cel mai bine este sa va inscrieti ca platitor de TVA si sa va inregistrati in ROI pentru a putea factura partenerului englez cu taxare inversa (adica fara TVA).
Buna ziua,

Ce se intampla in cazul in care firma din Anglia nu este inregistrata in scopuri de TVA? Mentionez ca este vorba de o II platitoare de impozit pe venit.

Multumesc!
sprite_designer, utilizator
Tinans cont ca se incadreaza la "vanzare la distanta"( cred- dar mai trebuie cercetata problema) , daca nu e inregistrat clientul , facturati cu TVA romanesc pana depasiti plafonul de inregistrare in anglia si atunci facturati cu tva englezesc. (doar pt acel client). In rest cu tva romanesc.