Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de handicap nu exclude impozitul pe pensia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de handicap nu exclude impozitul pe pensia de limita de varsta?

Va rog frumos sa imi raspundeti daca la persoanele cu certificat de handicap gradul 2 , cu o pensie de limita de varsta de 1405 lei se ia impozit pe aceasta (s-a luat 58 lei).Daca exista scutire va rog frumos un raspuns cu ce nr de hotarare.Multumesc
Depinde de cand aveti certificatul de incadrare in grad de handicap, daca este grav sau accentuat si daca ati depus la casa de pensii o copie dupa acesta.
Daca nu ati depus copia dupa certificatul de incadrare in grad de handicap, solicitati acum la casa de pensii scutirea de impozit conform Legii nr. 571/2003 actualizata, art. 68^1.
Daca ati depus copia, solicitati restituirea impozitului retinut.

Scutirea de impozit pentru pensiile persoanelor cu handicap grav sau accentuat s-a introdus in Codul Fiscal prin pct. 4 al art. I din LEGEA nr. 76 din 6 mai 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 307 din 11 mai 2010.

Codul Fiscal:

Definirea veniturilor din pensii
ART. 68
Veniturile din pensii reprezintă sume primite ca pensii de la fondurile înfiinţate din contribuţiile sociale obligatorii făcute către un sistem de asigurări sociale, inclusiv cele din fonduri de pensii facultative şi cele finanţate de la bugetul de stat.
Art. 68^1
Nu sunt venituri impozabile veniturile din pensii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat.

ana-cer, moderator
Multumesc mult
alba777, utilizator