Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firme

daca am o firma offshore pot sa infintez 2 firme in Romania?
In Romania puteti infiinta o singura firma la care sa fiti actionar unic, dar nu este limita la numarul de firme cu mai multi actionari.
adica daca am 2 firme pot infinta cate firme vreau?
Daca veti incerca infiintarea a 3 firme cu acelasi obiect de activitate, aceasi actionari si aceleasi procente de participare s-ar putea ca la Registrul Comertului sa treziti banuieli. Ca idee puteti infiinta mai multe firme, cu obiecte de activitate diferite, actionari diferiti, sedii sociale diferite.
Din punct de vedere legal daca aveti doua firme, da, puteti infiinta cate firme doriti. ( art. 1 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata) Exceptia este doar la art.14 alin.1 si alin. 2.