avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie de mentiuni 096
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie de mentiuni 096

In 9 iulie 2012 am pus declaratia 096 privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA. In declaratie de mentiuni 096 am scris si cifra de afacere, care a fost mai mare decat 35000 euro. Administrarea finantelor publice din oras mi-a luat dreptul de a fi platitor TVA.

Dupa un an de zile a venit inspectia fiscala, si spun, ca am facut o mare "prostie" nu aveam dreptul la asa ceva. Ispectia curge de la data 27.07.2013.
Intrebarea mea este, daca oficial ei au luat o decizie pe baza unei document unde scrie cifra, si se vede ca e mai mare decat trebuie, de ce mi-au luat dreptul?
Ei nu trebuie sa verifice, daca este cazul sau nu.
Am un cod caen 4799.

Va rog sa ma ajutati, sunt foarte disperata.
Multumesc mult
Sarolta
Cel mai recent răspuns: gsarolta , utilizator 23:49, 18 Septembrie 2013
Din pacate raspunderea aprobarea cererii privind anularea tva-ului va apartine.Ei nu au obligatia sa verifice daca dvs.ati declarat corect sau nu cifra de afaceri.Sa inteleg ca aveati o alta cifra de afaceri ce nu va dadea dreptul sa iesiti de la tva?
Potrivit art.II -(1) din OUG nr.24/07.06.2012 in anul 2012 a fost aplicabila ,referitor la prevederile art.152 din Codul fiscal,in cazul prezentat de dvs.,urmatoarea regula :
......................................
f).persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA anterior anului 2012 pot solicita scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform art.153 din Codul fiscal,dupa data de 01 iulie 2012 inclusiv,daca nu au depasit plafonul de scutire de 119000 lei din anul precedent,respectiv anul 2011,si daca pana la data solicitarii scoaterii din evidenta nu au depasit plafonul de scutire de 220000 lei.
In situatia de mai sus,anularea era valabila de la data comunicarii deciziei privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA. Ati primit aceasta decizie ?Daca cele doua conditii,mentionate anterior, au fost indeplinite,nu realizez unde este "prostia".
Pai a spus ca e mai mare,dar nu a spus cat a realizat.Inteleg ca cifra declarat in 096 este una si cifra realizata efectiv este alta.
Cifra de afacere a fost 158236. Ei daca stiu cat e suma maxima de ce au luat dreptul? Aste e ceea ce nu inteleg.
Multumesc pentru ajutor, si raspunsuri. Va rog sa iertati daca gramatical nu este corect.

Alte discuții în legătură

Scoaterea din evidenta tva felisana felisana As vrea sa stiu de ce acte sunt nevoie pentru a iesi din vectorul tva deoarece anul anterior am avut cifra de afaceri sub 35.000 euro. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Majorare plafon tva doina-marieta doina-marieta Am o societate de comert cu amanuntul cu cifra de afaceri 160 271 la 31.12.2011 , deci sub 220 000 cat este noul plafon . Daca doresc sa devin ... (vezi toată discuția)
Tva - scoaterea din evidenta platitorilor grig1965 grig1965 buna ziua Sunt administratorul unei firme cu cifra de afaceri pe 2012 si 2013 pana in prezent sub plafonul de 220000 ron dar sunt in continuare platitor de ... (vezi toată discuția)