Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Prestari servicii client intracomunitar
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Prestari servicii client intracomunitar

Buna ziua,
As dori sa va cer parerea in legatura cu o factura emisa pt o societate din Anglia - fact de prest servicii hoteliere ( cazare+altele) si vz restaurant. Trebuie sa o declar in 390 dar , din pacate, factura a fost emisa fara a se cere/mentiona codul de tva clientului respectiv . Ce pot sa fac in acest caz? Factura a fost emisa cu tva (firma emitenta este platitoare de tva) , a fost incasata. Trebuia emisa fara tva?
Multumesc pt eventuale raspunsuri.
O zi buna!
Sau nu trebuie declarata in 390, locul prestarii fiind in Romania? O declar doar in 394?
georgiapopa a scris:

Buna ziua,
As dori sa va cer parerea in legatura cu o factura emisa pt o societate din Anglia - fact de prest servicii hoteliere ( cazare+altele) si vz restaurant. Trebuie sa o declar in 390 dar , din pacate, factura a fost emisa fara a se cere/mentiona codul de tva clientului respectiv . Ce pot sa fac in acest caz? Factura a fost emisa cu tva (firma emitenta este platitoare de tva) , a fost incasata. Trebuia emisa fara tva?
Multumesc pt eventuale raspunsuri.
O zi buna!

Va rog frumos!
Am si eu aceiasi problema,dar beneficiarul este din Grecia
Factura trebuie sau nu facuta cu TVA?
Eu sint platitor de tva,si am prestat servicii de publicitate,flayere;factura o fac in lei,dar cu TVA_ul ce fac?..il facturez sau nu???