avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Prestari servicii client intracomunitar
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Prestari servicii client intracomunitar

Buna ziua,
As dori sa va cer parerea in legatura cu o factura emisa pt o societate din Anglia - fact de prest servicii hoteliere ( cazare+altele) si vz restaurant. Trebuie sa o declar in 390 dar , din pacate, factura a fost emisa fara a se cere/mentiona codul de tva clientului respectiv . Ce pot sa fac in acest caz? Factura a fost emisa cu tva (firma emitenta este platitoare de tva) , a fost incasata. Trebuia emisa fara tva?
Multumesc pt eventuale raspunsuri.
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: barbuta , utilizator 13:37, 10 Octombrie 2013
Sau nu trebuie declarata in 390, locul prestarii fiind in Romania? O declar doar in 394?
georgiapopa a scris:

Buna ziua,
As dori sa va cer parerea in legatura cu o factura emisa pt o societate din Anglia - fact de prest servicii hoteliere ( cazare+altele) si vz restaurant. Trebuie sa o declar in 390 dar , din pacate, factura a fost emisa fara a se cere/mentiona codul de tva clientului respectiv . Ce pot sa fac in acest caz? Factura a fost emisa cu tva (firma emitenta este platitoare de tva) , a fost incasata. Trebuia emisa fara tva?
Multumesc pt eventuale raspunsuri.
O zi buna!


Va rog frumos!
Am si eu aceiasi problema,dar beneficiarul este din Grecia
Factura trebuie sau nu facuta cu TVA?
Eu sint platitor de tva,si am prestat servicii de publicitate,flayere;factura o fac in lei,dar cu TVA_ul ce fac?..il facturez sau nu???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi din ue paris.blonda paris.blonda Am doua facturi emise in UE : 1- are la explicatii servicii de cazare , servicii de recrutare forta de munca si marketing pentru angajati - este emisa ... (vezi toată discuția)
Raportare prestari servicii intracomunitare camicami camicami Stiti,cumva,daca rd.3 si 3.1 din noul decont TVA (300/2010) are corelatie cu noua decl.390 /2010 in care v-a trebui sa raportam,din 2010,veniturile din ... (vezi toată discuția)
Factura cu tva de la google anagrigorescu anagrigorescu Buna ziua, Daca fac publicitate pe google si primesc de la ei factura cu tva(ei fiind in Anglia) iar eu nu sunt platitoare de tva, aceasta prestare de ... (vezi toată discuția)