Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Este posibil sa dau in judecata Facebook?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Este posibil sa dau in judecata Facebook?

Ce au facut ei exact este sa lase un utilizator sa puna o poza, public, cu o persoana eviscerata de un tren, am dat report la respectiva fotografie iar Facebook a raspuns ca nu observa nimic grafic in aceasta fotografie... am salvat desigur pagina si am facut printscreen la raspunsul lor. Acestea sunt imaginile (am scris cu alb deci nu se vede foarte bine omul eviscerat, mai sunt si persoane cu inima slaba :) )

Atasez imaginea :
[ link extern ]

Va multumesc mult ....
invodkawetrust, utilizator
Pai pe facebook poti poza orice...Tu poti intra sa pozezi tot felu de imagini porno, diabolice sau mai stiu eu cum..Abia dupa cateva minute/ ore poate si zile va fi sters..

Nu e vina facebook-ului..Si presupun ca acea imagine nu a mai ramas postata, ceea ce confirma faptul ca ei au luat initiativa si au sters acea poza.

Si eu am vazut filmulete porno postate si etc...Ce poti sa le ceri??
Toate site-urile de socializare se transforma in cu totul altceva.
Zimi tu cati romani aveau cont pe facebook acum 2 ani? Si uite acum, toate emisiunile, firmele si etc vor like-uri....
Se abuzeaza prea mult de facebook si astea sunt urmarile...
Reclame mincinoase, poze/ filme care nu isi au rostul, amenintar si lista e lunga.

Plus ca nici nu stii cu cine exact vorbesti.. Poti lua oricand alt nume alta varsta si tot ce se mai poate :)
este posibil sa i atentionez prin notificare pt.santajul acestora asupra mea ,....este a treia oară când mă suspenda cate 30 zile pt o postare din 2016 ,ștearsă de subs.din pagina ,dar..tinuta de ei pt.a mi o arată de cate ori consideră că i am deranjat ?
A aplica regulile proprii companiei lor nu este "santaj". Aveti dreptul sa renuntati la serviciile Facebook, stergandu-va contul. Facebook nu poate fi obligata sa va accepte drept client cu drepturi depline.

Websiteul Facebook este un produs al unei companii care, in limite rezonabile, decide singura cui si cand ofera servicii. Politia va poate restaura accesul la Facebook tot atat de mult pe cat ma poate face pe mine membru in Clubul de la Roma.
tgeorgescu, utilizator
Buna seara, am o intrebare referitoare la Facebook! Daca eu personal nu mi-am creat nici o pagina pe contul meu de facebook iar apoi ma trezesc cu mesaje de la facebook cum ca trebuie sa finalizez reclama pentru o pagina pe care nu am creat-o, si incerc sa sterg acea pagina dar nu ma lasa, iar pagina este administrata de persoane care se afla in USA , Thailanda si Vietnam, (am facut poze la toate datele privind acea pagina),in acest caz Facebook se face responsabil de neptotejarea datelor mele? Si pe cine dau in judecata?
Elly13, utilizator
Atunci cand iti faci cont sau oricum exista niste termeni si conditii. Acelea reprezinta contractul tau cu facebook. Acele conditii trebuie sa le respecti si tu si ei. Facebook si nimeni altcineva nu poate face decat acele lucruri pe care le permite acei termeni si conditii adica contractul intre facebook si utilizator. Daca acel contract contine fraze de genul: Orice cont poate fi sters fara nicio explicatie si orice mesaj se poate sterge fara niciun motiv si fara nicio explicatie atunci da. Insa ei au ipocrizia sa invoce "regulile comunitatii" in realitate fiind regulile lor. Daca erau regulile comunitatii atunci le stabilea comunitatea prin vot. Si chiar si regulile lor trebuiesc respectate. Asa ca nu mai dezinformati lumea. Nu decide cui si cand ofera servicii ci contractul intre tine si ei numit "termeni si conditii" sau "regulile comunitatii" stabileste asta.