Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul fara divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul fara divort

Se poate face partajarea bunurilor mobile si imobile intre parteneri chiar daca nu sunt divortati?
Dati divort si faceti partaj sau faceti doar partajul. Dupa partaj, daca veti mai achizitiona bunuri in timpul casatoriei, tot comune vor fi.

Ca sa incheiati o conventie matrimoniala, aveti nevoie sa adoptati un alt regim matrimonial, cel al comunitatii conventionale sau cel al separatiei de bunuri ( potrivit in cazul dvs pt viitor daca mai ramaneti casatoriti)
Pt a schimba regimul matrimonial, trebuie sa-l lichidati pe cel actual, al comunitatii legale, altfel conventia e nula.
Aveti in link model al unui act de lichidare si ceva explicatii.
[ link extern ]
Multumesc!
@av.antonela- conventia matrimoniala se incheie INAINTE de casatorie....In speta supusa dezbaterii se mentioneaza ca sunt casatoriti, deci nu se aplica ceea ce ati sugerat dvs. Altfel, toate celelalte raspunsuri sunt corecte si utile....Partaj voluntar la notar cu lichidarea comunitatii matrimoniale si incheierea pentru viitor a unei conventii matrimoniale, precizand exact ce bunuri sunt proprii si care sunt commune....