Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIMENTARA

Buna ziua,
Ce procent revine dintr-o pensie de handicap(270lei) pentru achitarea lunara a unei pensii alimentare?

Va multumesc.
Procentul maximal pentru un copil aflat in intretinere este de 25 % raportat la venitul minim pe economie sau raportat la venitul realizat.
Cum in situatia data, valoarea pensiei de handicap este situata sub valoarea venitului minim pe economie, pensia se va stabili in cuantum de maxim 25 % prin raportare la venitul minim pe economie.