Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procent pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procent pensie alimentara

Buna ziua !

As dori o lamurire pentru urmatoarea situatie: sotul meu a mai fost casatorit si are o fetita pentru care plateste un procent de 25 % din salariul minim . In urma casatoriei noastre au el mai are 2 copii. Ce procent ar trebui sa-i plateasca fetitei?
Mentionez ca sotul nu are servici si singurul venit pe care il avem este indemnizatia pentru cresterea copilului de care beneficiez eu si alocatia celor 2 copii ?

Va multumesc!
Pensia alimentara cuvenita pentru un copil este de maximum 25% din venitul parintelui platitor, dar nu mai putin de 25% din salariul minim pe economie, exact cum este cazul sotului dvs.
Indrumati-l spre agentiile de plasare a fortei de munca, spre AJOFM, ziare etc pentru a-si gasi un serviciu - faptul ca nu lucreaza nu il scuteste de plata pensiei alimentare pentru primul copil!
scap.cm a scris:

Buna ziua !

As dori o lamurire pentru urmatoarea situatie: sotul meu a mai fost casatorit si are o fetita pentru care plateste un procent de 25 % din salariul minim . In urma casatoriei noastre au el mai are 2 copii. Ce procent ar trebui sa-i plateasca fetitei?
Mentionez ca sotul nu are servici si singurul venit pe care il avem este indemnizatia pentru cresterea copilului de care beneficiez eu si alocatia celor 2 copii ?

Va multumesc!

Potrivit art. 94 Codul Familiei
Întretinerea este datoratã potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeazã a o plãti.
Instanta judecãtoreascã va putea mãri sau micsora obligatia de întretinere sau hotãrî încetarea ei, dupã cum se schimbã mijloacele celui care dã întretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Când întretinerea este datoratã de pãrinte sau de cel care înfiazã, ea se stabileste pânã la o pãtrime din câstigul sãu din muncã pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumãtate pentru trei sau mai multi copii.

Daca cel obligat la plata pensiei de intretinere nu realizeaza venituri, pensia de intretinere se va stabili raportat la salariul minim pe economie.
Sotul va trebui sa inainteze actiune in instanta prin care sa solicite micsorarea cuantumului pensiei de intretinere pentru primul copil la aproximativ 16.6 deoarece mai are in intretinere doi copii. La cererea adresata instantei sa anexeze copii dupa certificatele de nastere a celorlalti doi copii pe care ii are in intretinere.
Veniturile dumneavoastra si alocatia celor doi copii pe care ii aveti nu au nici o relevanta in stabilirea pensiei de intretinere pe care sotul o datoreaza primului copil.
In stabilirea cuantumului pensiei de intretinere pentru minori, instanta ii asigura minorului un venit lunar minim, asigurat de catre parintele caruia nu ii este incredintat.
Stabilirea cuantumului pensiei de intretinere va tine cont in principal de veniturile parintelui caruia nu ii este incredintat. De asemeni, se poate tine cont si de minorii dintr-o eventuala alta casatorie ulterioara sau minorii aflati in intretinrere in momentul curent.