Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIA ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIA ALIMENTARA

BUNA ZIUA! AM UN COLEG CARE A DIVORTAT DE SOTIE SI PANA ACUM A PLATIT PENSIE ALIMENTARA IN PROCENT DE 25% DIN VENITURI. ACUM SOTIA L-A DAT IN JUDECATA PENTRU MAJORAREA ACESTUI PROCENT.MENTIONEZ CA AU IMPREUNA 1 COPIL. CE SANSE ARE SOTIA SA CASTIGE?
Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.
Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotara incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Cand intretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pana la o patrime din castigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii.

Buna ziua !
Daca fosta sotie poate dovedi ca veniturile colegului au crescut, atunci are toate sansele de a castiga .
Marius Zaharia, Avocat
vsandu a scris:

BUNA ZIUA! AM UN COLEG CARE A DIVORTAT DE SOTIE SI PANA ACUM A PLATIT PENSIE ALIMENTARA IN PROCENT DE 25% DIN VENITURI. ACUM SOTIA L-A DAT IN JUDECATA PENTRU MAJORAREA ACESTUI PROCENT.MENTIONEZ CA AU IMPREUNA 1 COPIL. CE SANSE ARE SOTIA SA CASTIGE?

Daca pensia alimentara pe care a platit-o pana acum a fost stabilita in procent si nu in suma fixa, cererea de majorare a procentului va fi respinsa deoarece 25% reprezinta limita maxima pana la care se poate intinde obligatia de intretinere pentru un copil.
Este vorba despre 25% din veniturile realizate,iar daca acestea s-au majorat se va majora si pensia.
Daca veniturile colegului dvs au crescut ,iar minorul a crescut la randul sau in varsta,deci crescandu-i si nevoile de intretinere,instanta de judecata ,va majora pensia de intretinere pentru minor.
Mama copilului nu poate solicita cresterea % ci doar cresterea pensiei de intretinere in favoarea minorului, respectiv aplicarea acestui % la veniturile debitorului obligatiei, daca va face dovada ca veniturile debitorului au crescut sau daca aceste venituri sunt mai mici decat venitul minim pe economie.
Procentul legal de 25% este maxim astfel incat instanta nu-l poate majora printr-o hotarare. Daca se solicita majorarea % si nu a pensiei prin aplicarea % la veniturile debitorului, actiunea se va respinge. ;)