avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... APLICAREA IN TIMP A O.U.G. 80/2013 - TAXA JUDICIARA DE ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

APLICAREA IN TIMP A O.U.G. 80/2013 - TAXA JUDICIARA DE TIMBRU

Art. 55 din O.U.G. 80/2013 "Pentru cererile şi acţiunile introduse până la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, timbrul judiciar se aplică, respectiv taxele judiciare de timbru se stabilesc şi se plătesc în cuantumul prevăzut de legea în vigoare la data introducerii lor."
Am introdus actiunea inainte de 29 iunie 2013 (data la care a intrat in vigoare oug 80/2013). Judecata a fost suspendata din vina mea (pe temeiul art. 155 indice 1 din V.c.pr.civ). Astazi, dupa 29 iunie 2013, vreau sa fac o CERERE DE RELUARE A JUDECATII pentru care legea zice ca trebuie sa platesc JUMATATE din taxa judiciara de timbru pentru actiunea a carei judecata a fost suspendata.
Taxa pe care am platit-o pt. a introduce actiunea a fost de 39 lei. Pentru introducerea aceleiasi actiuni, astazi - potrivit oug.80/2013 - trebuie sa platesc 600 lei.
INTREBAREA: Pentru cererea de repunere pe rol, platesc 1/2 din 39 sau 1/2 din 600 lei??? Eu inteleg din art. 55 ca trebuie sa platesc 1/2 din 600 lei, fiind o cerere introdusa DUPA intrarea in vigoare a O.U.G. 80/2013.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: JohnnyBRB , utilizator 20:07, 22 Septembrie 2013
Multumesc frumos pentru informatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanþa de urgenþã nr. 80/2013. taxele judiciare pentru recurs împotriva hotãrârii pronunþate într-o cauzã având ca obiect divorþ elena20a elena20a Buna tuturor, A aparut : http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_80_2013_taxele_judiciare_de_timbru_ordonanta_de_urgenta_80_2013.php In conditiile ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru într-un litigiu repus pe rol Costel-Iosub Costel-Iosub In 8 septembrie 2008 am pus pe rol la judecatorie o actiune de partaj succesoral, iar in 11 februarie 2010 a fost suspendat pentru rezolvarea altor doua ... (vezi toată discuția)