Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copil nascut in UK... procedura obtinere certificat de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copil nascut in UK... procedura obtinere certificat de nastere si pasaport

Salut.....am o intrebare....cit timp ar dura emiterea pasaportului roman si moldovenesc a unui copil nascut in uk?Mentionez ca eu sunt cetatean a R.Moldova iar sotu e Roman....Am inteles ca e nevoie de dus la Ambasada Romana de aici din Anglia si de le facut acolo...dr nustiu cum functioneaza.Li sa mai intimplat la cineva asa ?
Da, la ambasada Romaniei trebuie sa mergeti pentru certificatul de nastere si pasaportul romanesc.
Aveti aici informatiile pentru certificat:
[ link extern ]
iar aici pentru pasaport
[ link extern ]

Pentru certificatul de nastere moldovenesc (si nu numai) aveti informatii pe site-ul Ambasadei Rep. Moldova in Anglia:
[ link extern ] /
Ma intreb de ce ati vrea sa ii faceti si pasaport moldovenesc... nu vad la ce v-ar folosi.