avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copil nascut in UK... procedura obtinere certificat de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copil nascut in UK... procedura obtinere certificat de nastere si pasaport

Salut.....am o intrebare....cit timp ar dura emiterea pasaportului roman si moldovenesc a unui copil nascut in uk?Mentionez ca eu sunt cetatean a R.Moldova iar sotu e Roman....Am inteles ca e nevoie de dus la Ambasada Romana de aici din Anglia si de le facut acolo...dr nustiu cum functioneaza.Li sa mai intimplat la cineva asa ?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 20:45, 20 Septembrie 2013
Da, la ambasada Romaniei trebuie sa mergeti pentru certificatul de nastere si pasaportul romanesc.
Aveti aici informatiile pentru certificat:
[ link extern ]
iar aici pentru pasaport
[ link extern ]

Pentru certificatul de nastere moldovenesc (si nu numai) aveti informatii pe site-ul Ambasadei Rep. Moldova in Anglia:
[ link extern ] /
Ma intreb de ce ati vrea sa ii faceti si pasaport moldovenesc... nu vad la ce v-ar folosi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nou-nascut moldovean in romania Ravykutza07 Ravykutza07 Buna! Sunt studenta din Basarabia si invat in Romania. Sotul meu, fiind si el student, este la fel din R.Moldova. La moment suntem in asteaptarea pruncul ... (vezi toată discuția)
Cum poate trece vama un minor? vovasw vovasw eu am facut la copilul meu pasaport strain .Vreau sa ma duc an Rusia.Am s-al pot trece peste granite fara procura de la sot? (vezi toată discuția)
Mai este necesara viza pentru uk a unui cetatean moldovean casatorit cu cetatean roman ? virna virna Doresc sa ma castoresc cu o cetateanca din Republica Moldova si as dori sa stiu care sunt actele necesare pentru casatorie, dar si ce trebuie sa fac pentru a ... (vezi toată discuția)