Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mai este necesara viza pentru UK a unui cetatean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mai este necesara viza pentru UK a unui cetatean moldovean casatorit cu cetatean roman ?

Doresc sa ma castoresc cu o cetateanca din Republica Moldova si as dori sa stiu care sunt actele necesare pentru casatorie, dar si ce trebuie sa fac pentru a pleca impreuna in Anglia, deoarece eu acolo am locul de munca permanent. Va multumesc.
virna, utilizator
Viitoarea sotie va avea nevoie de
- pasaport, in original si copie
- certificatul de nastere, original + fotocopie legalizata
- certificatul medical prenuptial, valabil 14 zile de la data emiterii, cu mentiunea Se poate căsători;
- certificat de stare civila, eliberat fie autoritatile din Moldova (starea civila) fie de ambasada / consulatul Rep. Moldova in Romania
- declaratie notariala ca indeplineste conditiile necesare incheierii casatoriei in Romania.

Dvs. in loc de pasaport, carte de identitate si fotocopie simpla dupa certificatul de nastere.
Si sentinta / sentintele de divort, daca e cazul.

Are nevoie de viza pentru Anglia, insa dupa ce va veti casatori o va primi usor pentru ca e membru de familie al unui cetatean UE.
O obtine de la ambasada Angliei din Chisinau:
[ link extern ]
Ares-3, moderator
Va multumesc pentru raspuns :)
virna, utilizator