avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mai este necesara viza pentru UK a unui cetatean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mai este necesara viza pentru UK a unui cetatean moldovean casatorit cu cetatean roman ?

Doresc sa ma castoresc cu o cetateanca din Republica Moldova si as dori sa stiu care sunt actele necesare pentru casatorie, dar si ce trebuie sa fac pentru a pleca impreuna in Anglia, deoarece eu acolo am locul de munca permanent. Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2015
virna, utilizator
Cel mai recent răspuns: virna , utilizator 21:22, 6 August 2015
Viitoarea sotie va avea nevoie de
- pasaport, in original si copie
- certificatul de nastere, original + fotocopie legalizata
- certificatul medical prenuptial, valabil 14 zile de la data emiterii, cu mentiunea Se poate căsători;
- certificat de stare civila, eliberat fie autoritatile din Moldova (starea civila) fie de ambasada / consulatul Rep. Moldova in Romania
- declaratie notariala ca indeplineste conditiile necesare incheierii casatoriei in Romania.

Dvs. in loc de pasaport, carte de identitate si fotocopie simpla dupa certificatul de nastere.
Si sentinta / sentintele de divort, daca e cazul.

Are nevoie de viza pentru Anglia, insa dupa ce va veti casatori o va primi usor pentru ca e membru de familie al unui cetatean UE.
O obtine de la ambasada Angliei din Chisinau:
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 6 August 2015
Ares-3, moderator
Va multumesc pentru raspuns :)
Ultima modificare: Joi, 6 August 2015
virna, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie cetatean moldovean cu cetatean roman Alesika Alesika Salut! sunt cetateanca Republicii Moldova si vreau sa-mi inregistrez casatoria cu prietenul meu-cetatean roman pe teritoriul Romaniei. De ce acte am nevoie eu? (vezi toată discuția)
Vreau sa ma casatoresc cu o fata cetatean republica moldova - ce documente sunt necesare? ionel_viorel ionel_viorel va rog imi spuneti si mie ce documente imi trebiue pentru a ma casatori cu o fata cetatean rep. moldova ea are viza de scurta sedere in romania dar este minora ... (vezi toată discuția)
Casatorie intre moldoveanca si roman daiana90 daiana90 Ce acte sunt necesare pentru casatoria intre un roman si o moldoveanca cu permis de sedere in Romania? (vezi toată discuția)