avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescrierea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescrierea pedepsei

am un prieten are hotararea judecatoreasca de prescriere a pedepsei cu inchisoarea poate intra in tara tinand cont ca el nu este sters din lista de urmariti,si cat timp dureaza stergerea fotografiei di lista de urmariti:(
Cred ca trebuie sa fiti mai clar in exprimare.....cum adica are hotararea judecatoreasca de prescriere a pedepsei cu inchisoarea?
Poate va referiti la prescriptia raspunderii penale?
prescriptia executari pedepsei data de judecatorie
Daca are contestatia la executare admisa de o instanta penala romana poate sa intre in tara fara sa fie arestat.
Daca nu are aceasta hotarare va fi arestat.
Se va judeca apoi si va putea obtine hotararea judecatoreasca.Doar ca va sta arestat o vreme.
Ar fi bine sa consulte un avocat contracost ca sa nu se afle in vreo eroare de drept sau de fapt.

avocat Claudiu Lascoschi

A fost eliberata contestatia la executare acum o luna si comunicata decizia la cazier dar rezulta inca in baza de date.E normala situatia aceasta?Si daca nu ce trebuie facut?multumesc
Probabil ca vor sa il mai tina in custodia politiei putin.
Nu e normala deloc situatia.
E o eroare pt care statul trebuie sa plateasca daca il tine mai mult de cateva ore( 3-5 ore cel mult) pana se lamuresc organele de politie.
Dar daca are hotararea legalizata la el 3 ore deja e mult...

E problema lor cum fac daca are hotararea judecatoreasca la el.
Sa isi sune avocatul si sa vada cum da statul in judecata daca apar incidente.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Prescrierea pedepsei catusa catusa buna seara am un prieten care are o hotarare judecatoreasca de prescrierea pedepsei cu inchisoarea acum el poate intra in tara,tinand cont ca el este inca in ... (vezi toată discuția)
Se inchide vreodata dosarul penal ? sebi2fast sebi2fast spunetimi si mie va rog... am o cunostinta care a \"fugit\" din tara acum 8 ani sa nu ispaseasca pedeapsa de 3-4 ani cu fapta furt din locuinte...se inchide ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. vreau sa știu dacă după ce s-a prescris o hotărâre, ... Sharin Sharin Bună ziua. Vreau sa știu dacă după ce s-a prescris o hotărâre, este nevoie de dovezi în acest sens? Persoana care a fost in afara tarii pe durata ... (vezi toată discuția)