Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. Vreau sa știu dacă după ce s-a prescris ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. Vreau sa știu dacă după ce s-a prescris o hotărâre, ...

Bună ziua.
Vreau sa știu dacă după ce s-a prescris o hotărâre, este nevoie de dovezi în acest sens? Persoana care a fost in afara tarii pe durata executării, poate trece frontiera sau are nevoie de acte doveditoare (hotarare judecatoreasca, etc.)
Poate fi oprit la graniță sau simplul fapt ca a trecut termenul, ii conferă libertatea de a întra în tara
Daca va referiti la o hotarare penala, atunci este vorba de prescriptia executarii pedepsei, care se calculeaza in functie de durata pedepsei stabilite prin hotarare judecatoreasca definitiva. Daca acest termen s-a implinit, pentru a nu avea probleme, ar trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Pentru a nu fi arestat la intrarea in tara este necesar sa obtineti o hotărâre judecătorească.
Politia are un mandat de executare a pedepsei închisorii pe care îl va executa.

Așadar, in astfel.de cazuri, se apelează la avocat pentru a se analiza dosarul și tot ce ar mai fi de analizat și după aceea se va sesiza instanta penala.
Avocatul va face verificări la fel ca instanta de judecata.
Durata procesului difera de la caz la caz.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat