Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriptia pedepsei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriptia pedepsei

Buna ziua,as avea o curiozitate in legatura cu prescriptia pedepsei....
In luna ianuarie 2011 am primit 3 ani cu executare,find plecat din tara am acceptat sa imi continui viata aici unde sunt.....autoritatile din romania stiu unde sunt deoarece in 2015 am fost arestat in baza mandatului european. (Extradarea in romania nu a fost posibila) am incercat in 2016 sa incerc redeschiderea procesului din tara dar am fost respins si sfatuit de avocati sa o las balta ca in 2019 va interveni prescriptia. Verificand din cand in cand pe portal.ro datele despre dosarul meu am constatat ca azi 11ianuarie 2019 nu mai gasesc nimic legat de dosarul respectiv.(ultima oara find verificat luni7 ianuarie si totul era acolo ca si in trecut)tin sa precizez ca exact azi sau implinit temenele 5ani plus 3 ani pedeapsa. Intrebarea mea este:o fi doar o eroare sau chiar mi sa prescris pedeapsa????va multumesc
Ca sa fiti sigur ar trebui sa aveti hotărâre judecătorească ceea ce presupune ca mai intai sa va judecati.
Apelați la avocat ca sa va analizeze actele si sa inițieze o contestație la executare.
Dacă castigati procesul puteți veni în țară.
Din cate inteleg eu de la dvs, cursul prescriptiei a fost intrerupt prin emiterea mandatului european de arestare și localizarea dvs.
Buna ziua si va multumesc pt raspunsuri.
In legatura cu ce a spus Dl avocat referitor La contestatia la executare,tin sa precizez ca m-am trezit cu o citatie azi pe numele meu in dosarul meu cu obiectul dosarului:Contestatie la executare art598 NCPP alin. 1,lit d
Art. 598
Contestaţia la executare
(1) Contestaţia împotriva executării hotărârii penale se poate face în următoarele cazuri:
a) când s-a pus în executare o hotărâre care nu era definitivă;
b) când executarea este îndreptată împotriva altei persoane decât cea prevăzută în hotărârea de condamnare;
c) când se iveşte vreo nelămurire cu privire la hotărârea care se execută sau vreo împiedicare la executare;
d) când se invocă amnistia, prescripţia, graţierea sau orice altă cauză de stingere ori de micşorare a pedepsei.

Intrebarea mea este: care sunt pasi de urmat si ce sanse am sa imi fie stearsa pedeapsa.
Va multumesc
Sfatul meu este sa angajați avocat pentru a studia dosarul si a va formula in fata instantei apararile.conform pieselor.dosarului.
Dacă a intervenit prescriptia se va admite contestația la executare si veti scăpa de executarea pedepsei închisorii.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probabil executarile penale sa fi sesizat instanta. Ar fi recomandat sa va asigurati apararea.