avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mandatul de urmarire internationala si Mandatul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mandatul de urmarire internationala si Mandatul european de arestare

Emiterea mandatului de urmarire internationala nu este una si acelasi lucru cu cerere de extradare.
Cererea de extradare este ulterioara emiterii mandatului de urmarire internationala?Intreb acest lucru pt. ca in L. 302/2004 se prevede ca cererea de extradare intrerupe prescriptia ( executarii pedepsei- ma intereseaza pe mine) .
Ori emiterea mandatului de urmarire internationala de catre instanta de executare nu intrerupe prescriptia.

In alta ordine de idei.
Mandatul european de arestare nu intrerupe prescriptia executarii pedpsei....zic eu.
Mandatul european de arestare nu poate fi asimilat unei cereri de extradare.
As dori unele opinii in acest sens. Poate si jurisprudenta. Parca ma invart intr-un cerc si nu mai pot iesi din el.

Speta este urmatoarea.
O persoana a fost condamanta in 2003 la 2.6 luni cu executare. In 7 octombrie 2003 sentinta penala a ramas definitiva prin respingerea apelului. Persoana condamanata a fost judecata in lipsa, etc.... In fine in 2011 pe data de 6 aprilie ( daca am socotit bine) s-a implinit termenul de prescriptie a executarii pedepsei.
In 24 aprilie a fost retinut pe tertoriul Romaniei. In prezentr este in penitenciar.
In 2007 i s-a emis de catre instanta care l-a condamant un mandat european de arestare.
In 5 ianuarie 2011 s-a emis pe numele acestuia un mandat de urmarire internationala.
Intrebarea mea este: Constituie aceste mandate acte de intrerupere a prescriptiei executarii pedepsei in masura in care nu a fost formulata vreo cerere de extradare unui anume stat?

As dori pareri, jurisprudenta pt. o contestatie la executare ( care sa fie admisa.....bineinteles :) )
Va multumesc.
Mandatul european de arestare este o procedura simplificata de extradare, aplicabila intre statele membre ale UE.
Astfel ca emiterea mandatului european de arestare echivaleaza cu depunerea cererii de extradare”, potrivit dispozitiilor art.35 alin.2 din Legea nr. 302/2004, cu modificarile ulterioare.
Unul dintre efectele emiterii unui mandat european de arestare este intrtreruperea cursului prescriptiei executarii pedepsei, daca mandatul a fost emis anterior implinirii termenului de prescriptie a executarii pedepsei.
ARTICOLUL 33 - Prescriptia
(1) Extradarea nu se acorda in cazul in care prescriptia raspunderii penale sau prescriptia executarii pedepsei este implinita fie potrivit legislatiei romane, fie potrivit legislatiei statului solicitant.
(2) Depunerea cererii de extradare intrerupe prescriptia neimplinita anterior.
In cazul prezentat de dvs. prescriptia nu se implinise la data emiterii mandatului european, adica in 2007, termenul de prescriptie fiind de 7, 5 ani in speta.


Ceva jurisprudenta :

[ link extern ] /
Se pare ca exista doua variante posibile.
Depinde foarte mult de cum va considera instanta si cum se vor prezenta argumentele de avocat si de procuror.

Probabil ca ar trebui sa se ajunga la un recurs in interesul legii pe acest aspect pentru a se lamuri aspectele juridice in mod unitar.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia a doua pedepse portospirate portospirate O sa incerc sa fiu cat se poate de precis. In 2002 am fost condamnat definitiv la 3 ani cu inchisoare pt inselaciune. In 2004 am fost condamnat din nou, in ... (vezi toată discuția)
Intreruperea prescriptiei executarii pedepsei mai opereaza cand condamnatul a fost pus in libertate? avav avav Buna seara, dragi colegi. Am o speta tare incurcata in penal, mai exact pe prescriptia executarii pedepsei. Iata cum sta situatia: in anul 2001, se judeca si ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare ptr prescriptia pedepsei As dori daca ma poate ajuta cineva cu niste lamuriri legate de situatia in care ma aflu, mai exact a sotului meu. A fost condamnat ptr complicitate la furt ... (vezi toată discuția)