avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestatie la executare ptr prescriptia pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestatie la executare ptr prescriptia pedepsei

As dori daca ma poate ajuta cineva cu niste lamuriri legate de situatia in care ma aflu, mai exact a sotului meu.
A fost condamnat ptr complicitate la furt in anul1999 la o pedeapsa de 3 ani si 2 luni,pedeapsa ce a ramas definitiva in acelasi an ;ptr a nu isi ispasi pedeapsa a ales sa se sustraga drept urmare si-a facut un pasaport fals si a iesit din tara;a fost judecat si condamnat si ptr aceasta fapta la un an inchisoare.Cele doua fapte sau contopit ramanand la pedeapsa de 3 ani si 2 luni,pedeapsa ce a devenit definitiva la data de 2002,data de la care a inceput prescriera,din 2002 si pina astazi nu a mai savirsit nici o infractiune si nici nu a fost arestat fiind plecat din tara.In toamna acestui an (2010) ,dupa 8 ani si jumatate de la raminerea definitiva a pedepsei am angajat un avocat ptr a incepe demersurile de prescriere a executarii pedepsei.Ni sa dat un termen de judecata unde ni sa respins cererea de contestatie la executare ptr prescriptia pedepsei(121 122 si urmatoarele C. p)
pe motiv ca in anul 2009 pe numele sotului meu au fost emise doua mandate un mandat european si un mandat international unul in vara si unul in iarna cu doar 7 luni inainte de a se ajunge la termenul de prescriere,mandate despre care noi nu am avut habar am aflat despre ele cu ocazia procesului ptr prescriptie.
Avocatul nostru a facut recurs si acesta fiindune respins.In momentul de fata nu mai intelegem nimic,poate exista cineva care a mai trecut prin asta sau care stie exact despre ce este vorba sa ne lamureasca si pe noi ptr ca nu stim ce sa mai facem de aici incolo.Am crezut ca daca a ajuns la termenul prescriptiei o sa scape de aceasta pedeapsa dar ne-am dat seama ca nu este asa simplu.Intrebarea mea ar fi se mai poate face ceva in aceasta situatie? Legal ce posibilitati mai exista? Va multumesc anticipat
A fost intrerupt termenul de prescriptie a executarii pedepsei.
Dada a fost si extradat s-a terminat.

avocat Claudiu Lascoschi
In cazul sotului dvs,parerea mea este ca acest curs al prescriptiei a fost intrerupt.
Dvs,va referiti la prescriptia raspunderii penale(art.121/122 c.pen.),iar in cauza dupa condamnarea definitiva a sotului dvs,acesta fiind deja condamnat prin hotarare definitiva se discuta despre prescrierea executarii pedepsei,conf.art.126 c.pen.
In aceasta situatie,sentinta ramanand definitiva in anul 2002,prescriptia curgea de la aceasta data,prin adaugarea unui numar de 5 ani plus durata pedepsei(5 ani+3,2 ani+8 ani si 2 luni).
Dvs stiti mai bine data ramanerii definitive a hotararii,ziua si luna ca si ziua si luna promovarii cererii de constatare a prescriptiei catre instanta.
Mandatul de dare in urmarire internationala nu intrerupe prescriptia executarii pedepsei. Depunerea cererii de extradare intrerupe prescriptia neimplinita anterior. ( art. 35 din Legea 302/2004) . Aceasta este o cauza speciala de intrerupere a cursului prescriptiei executarii pedepsei. Emiterea unui Mandat European de Arestare nu este un caz de intrerupere a prescriptiei executarii pedepsei.Din acest motiv cererea dvs. a fost respinsa, intrucat unul dintre cele doua mandate este apt a intrerupe cursul prescriptiei.
Multumesc ptr raspunsuri,mai astept opinii si pareri,doresc la toti utilizatorii forumului UN AN NOU fericit!LA MULTI ANI!
Buna am si o intrebare când se prescrie 2 ani condamnare

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

A fost intrerupt termenul de prescriptie a executarii pedepsei.
Dada a fost si extradat s-a terminat.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescrierea pedepsei ADI32 ADI32 Buna seara am si eu o intrebare . Sotul meu a avut o condamnare de 5ani in 2000 si ramasa definitiva in ianuarie 2001,iar una de 4ani in 2001octombrie ramasa ... (vezi toată discuția)
Prescriptia a doua pedepse portospirate portospirate O sa incerc sa fiu cat se poate de precis. In 2002 am fost condamnat definitiv la 3 ani cu inchisoare pt inselaciune. In 2004 am fost condamnat din nou, in ... (vezi toată discuția)
Prescrierea unui mandat CarmenMaria07 CarmenMaria07 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: - un mandat ramas definitiv in octombrie 2005, in regimul circulatiei, cu executarea unei pedepse de 1 an si 8 luni - ... (vezi toată discuția)