Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... incadrare juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

incadrare juridica

Buna ziua,as dori o informatie sant recidivist condamnat cu suspendare,cu 3 ani probatiune,in aceeasi perioada cu aceeasi fapta fals,uz de fals pt a obtine un credit dar de la alta banca am fost dat in judecata din nou ce sanse mai am acum de a nu face detentie.Va multumesc!
Ati savarsit noua infractiune pana sa fiti condamnat definitiv sau dupa aceea?
Codul penal:

Art. 85

Anularea suspendării pentru infracţiuni săvârşite anterior

Dacă se descoperă că cel condamnat mai săvârşise o infracţiune înainte de pronunţarea hotărârii prin care s-a dispus suspendarea sau până la rămânerea definitivă a acesteia, pentru care i s-a aplicat pedeapsa închisorii chiar după expirarea termenului de încercare, suspendarea condiţionată a executării pedepsei se anulează, aplicându-se, după caz, dispoziţiile privitoare la concursul de infracţiuni sau recidivă.

Anularea suspendării executării pedepsei nu are loc, dacă infracţiunea care ar fi putut atrage anularea a fost descoperită după expirarea termenului de încercare.

În cazurile prevăzute în alin. 1, dacă pedeapsa rezultată în urma contopirii nu depăşeşte 2 ani, instanţa poate aplica dispoziţiile art. 81. În cazul când se dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei, termenul de încercare se calculează de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a pronunţat anterior suspendarea condiţionată a executării pedepsei.

Fapta am savarsit-o pana a fi condamnat definitiv,sant acuzat de inselaciune art215 al 1,2,3 c.p si art.1,2,3,5 cp,condamnarea a fost de 2 ani si 7 luni,cu suspendare,in perioada suspendari nu am mai comis nici o fapta nici macar o amenda de circulatie.Va multumesc pentru informatii.Stima!