Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare de bunuri de catre o persoana arestata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare de bunuri de catre o persoana arestata

Buna ziua!
Sotul meu este arestat pentru omor(nu a fost inca condamnat,este inchis pentru 29 zile) si avem o masina pe care as vrea sa o vand. Masina este inmatriculata pe numele sotului. Pot sa o vand?O pot vinde eu sau imi trebuie imputernicire de la el?
Actele de instrainare a bunurilor comune sotilor se fac de regula cu acordul ambilor soti. In cazul dvs., chiar daca masina e pe numele sotului, daca ea e cumparata pe timpul casatoriei, ea este bun comun. Fiind vorba de un bun mobil comun pentru a carui vanzare nu este nevoie de nicio forma de publicitate, consider ca nu aveti nevoie de acordul expres al sotului.
Aveti nevoie de acordul lui pt ca bunul e pe numele lui.
Nu stim daca e bun comun sau nu, insa o procura ar fi necesara si suficienta in ambele cazuri.
da este bun comun. dar daca rudele victimei cer despagubiri pot sa ia masina? chiar daca e bun comun,o ia in intregime sau doar partea lui?
Doar partea lui.
Dv. doriti sa vindeti masina din ce motiv?