Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deduceri personale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deduceri personale

Buna ziua. Rog membri specialisti in domeniu sa ma ajute sa inteleg ce se intampla cu deducerile personale. Am vazut ca se calculeaza in functie de salariu si de nr.de persoane in intretinere. Dar in situatia in care pe fluturas salariul variaza putin in funtie de orele suplimentare, persoanele in intretinere sunt aceleasi dar ded. pers.difera de la 380 la 200,160,420.Ce se intampla? Este normal si ce ar trebui sa fac?
Si o a doua intebare. Putem beneficia de scutirea impozitului pe salariu eu sau sotul tinind cont de faptul ca baiatul nostru are handicap grav? Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
george-neagu, moderator