avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Din luna August 2020 sunt în concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Din luna August 2020 sunt în concediu medical datorită ...

Bună ziua. Din luna August 2020 sunt în concediu medical datorită unei boli cardiovasculare. Pe fluturașul de-l primesc apare că mi se oprește o deducere. Am întrebat și mi-a spus că am în întreținere pe cineva dar soția este în șomaj, copii nu am iar părinții sunt pensionari. Este normal acea deducere? Menționez că am grad de handicap 2.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:52, 17 Februarie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deducerile nu se retin din salariu ci se scad din baza de impozitare inainte de calculul impozitului pe salariu, deci platiti mai putin impozit pe salariu.
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2021
magiccom, utilizator
Am înțeles că persoanele cu grad de handicap grav, 2,nu li se oprește impozit pe salariu după legea 448/2006.
Am uitat să menționez că lucrez în construcții.
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din salarii și asimilate salariilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat handicap- impozit 16% aaa21 aaa21 Buna tuturor, Am nevoie de ajutorul vostru, se poate, va rog? Sunt persoana cu handicap, gradul este accentuat (o boala de sange ereditara). De fiecare ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit pe venit persoana cu handicap n_roxxanne n_roxxanne Conform legii, persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe venit. Angajatorii (societatile) sunt oblihgate sa nu retina acest impozit? care ... (vezi toată discuția)