Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... date cu caracter personal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

date cu caracter personal

respect!am si eu o intrebare.un bilet de iesire din spital si o hotarare definitiva a unui tribunal ca si documente ale mele folosite intr-un proces de divort de catre sotia mea fara acordul meu pot fi considerate date cu caracter personal avand in vedere ca sedinta a fost publica.si daca da ce pot face?
Nu.
Chiar daca sedinta a fost publica, publice sunt doar dezbaterile nu si continutul inscrisurilor de la dosarul cauzei. Aceste inscrisuri se afla la dosar, dosar la care au acces doar judecatorul, grefiera si partile cu avocatii lor, dupa caz.
Aceste inscrisuri au fost depuse la dosar si incuviintate de instanta daca au fost considerate ca fiind pertinente, utile si concludente pentru solutionarea cererii de divort.
Sotia dv. nu avea nevoie de acordul dv. pentru a le depune la dosar, acestea nu sunt acte cu caracter secret, astfel ca nu puteti face NIMIC. ;)
documentele respective au caracter personal dar nu secret...;) asteptam sa ne spuneti cum s-a terminat procesul dumneavoastra... :-/ Este bine sa avem si noi un feedback de la cei care au apelat la sfaturi si sugestii prin acest forum.
va dorim sanatate si numai bine
Intrucat sotia a avut acces la aceste inscrisuri , se poate considera ca ele nu au caracater de confidentialitate , astfel incat le poate utiliza in cadrul unui proces.
Subscriu la cele mentionate de colegele mele.
va multumesc pentru raspunsuri.cu privinta la proces va promit ca in acest weekeend am sa il prezint pe larg si cu solutia data la rubrica dreptul familiei .......