avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contrat inchiriere utilaj achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contrat inchiriere utilaj achizitii publice

Pentru o achizitie publica am nevoie sa inchiriez un utilaj. Am facut cu o firma contractul de inchiriere, semnat, stampilat...
In Fisa de Date mi se cere "Prezentarea de documente care probeaza/confirma dreptul de proprietate sau de folosinta/angajamentul de punere la dispozitie
a utilajelor".
In afara de contract, mai am nevoie de la respectivul si de dovada ca detine utilajul (factura, contract de leasing etc)?
Cel mai recent răspuns: gaina , utilizator 20:54, 26 Septembrie 2013
Geom1 a scris:

Pentru o achizitie publica am nevoie sa inchiriez un utilaj. Am facut cu o firma contractul de inchiriere, semnat, stampilat...
In Fisa de Date mi se cere "Prezentarea de documente care probeaza/confirma dreptul de proprietate sau de folosinta/angajamentul de punere la dispozitie
a utilajelor".
In afara de contract, mai am nevoie de la respectivul si de dovada ca detine utilajul (factura, contract de leasing etc)?


Nu. E suficient contractul de inchiriere,care are efecte juridice.
avand in vedere faptul ca mai nou se folosesc tot felul de conventii de inchiriere sau contracte de comodat fictive (comodantii/locatorii nici macar nu detin acele echipamente) eu va recomand sa prezentati si dovada ca loactorul detine respectivul echipament. sunt sanse destul de mari sa vi se ceara clarificari si atunci va trebui sa le prezentati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indeplinire criterii de calificare mara78 mara78 Am participat la o licitatie de lucrari a carei fisa de date prevedea ca, pentru indeplinirea contractului ofertantul trebuie sa detina anumite utilaje. Am ... (vezi toată discuția)
Achizitii publice - descalificare contraofertant yogub yogub As dori sa-mi descalific un contracandidat, in conditiile in care ii lipsesc niste documente, dupa cum urmeaza: La Capacitatea tehnica si/sau ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat pfa davidw davidw Buna ziua, Am o nelamurire legata de contractul de comodat pentru sediul social al unei PFA. Am citit pe forum ca unei persoane i s-a cerut de la Registrul ... (vezi toată discuția)