Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contrat inchiriere utilaj achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contrat inchiriere utilaj achizitii publice

Pentru o achizitie publica am nevoie sa inchiriez un utilaj. Am facut cu o firma contractul de inchiriere, semnat, stampilat...
In Fisa de Date mi se cere "Prezentarea de documente care probeaza/confirma dreptul de proprietate sau de folosinta/angajamentul de punere la dispozitie
a utilajelor".
In afara de contract, mai am nevoie de la respectivul si de dovada ca detine utilajul (factura, contract de leasing etc)?
Geom1 a scris:

Pentru o achizitie publica am nevoie sa inchiriez un utilaj. Am facut cu o firma contractul de inchiriere, semnat, stampilat...
In Fisa de Date mi se cere "Prezentarea de documente care probeaza/confirma dreptul de proprietate sau de folosinta/angajamentul de punere la dispozitie
a utilajelor".
In afara de contract, mai am nevoie de la respectivul si de dovada ca detine utilajul (factura, contract de leasing etc)?

Nu. E suficient contractul de inchiriere,care are efecte juridice.
avand in vedere faptul ca mai nou se folosesc tot felul de conventii de inchiriere sau contracte de comodat fictive (comodantii/locatorii nici macar nu detin acele echipamente) eu va recomand sa prezentati si dovada ca loactorul detine respectivul echipament. sunt sanse destul de mari sa vi se ceara clarificari si atunci va trebui sa le prezentati.