Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere magistratura
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere magistratura

intreb daca pentru admiterea in magistratura pentru postul de procuror esti conditionat de vreo vechime si daca bibliografia si tematica ptr examen sunt aceleasi(aceleasi materii de invatat)ca si ptr postul de judecator.
giugiaro, utilizator
Vezi in forum sectiunea despre admiterea in magistratura ...acolo sunt dezbatute amanuntit apectele acestui examen.
Tematica este aceeasi.Examenul pentru cei cu vechime intr-o profesie juridica presupune exercitarea acesteia pe timp de 5 ani.
www.inm-lex.ro.
Succes :)
Tematica este aceeasi, dupa cum a precizat colega Stoica.
Sunt convins ca va este clara diferenta intre admiterea INM si cea in magistratura, precizez insa inca o data si ici:
Pentru admitere la INM vechimea nu este o conditie, singura este cea de licentiat in drept.
Pentru admitere in Magistratura-Procurori sau Judecatori (deci "direct pe post" cum s-ar spune) este necesara o vechime de 5 ani.
Bafta!
vechime de 5 ani, iar tematica este aceeasi si pentru procurori si judecatori.