Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pondere capital social in natura/in bani
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pondere capital social in natura/in bani

Am in memorie informatia ca ,in capitalul social al unei societati (in speta , un SRL) , ponderea aportului in natura trebuie sa fie maxim 40% . Desi am cautat in legea 31 , nu am gasit confirmarea pentru ceea ce am in minte . Ma puteti ajuta : este o informatie mai veche , abrogata , perimata , scrie altundeva decit in legea 31 acest lucru ? Exista undeva o limitare a aportului in natura vis a vis de aportul in lei ?
Potrivit ART. 16 alin.(2) din Legea 31/1990 aporturile in natura trebuie sa fie evaluabile din punct de vedere economic. Ele sunt admise la toate formele de societate si sunt varsate prin transferarea drepturilor corespunzatoare si prin predarea efectiva catre societate a bunurilor aflate in stare de utilizare.Nu se precizeaza in lege ponderea aportului in natura din totalul capitalului social.
Multumesc frumos ! Si n-a fost vorba niciodata de o pondere ? Cu alte cuvinte , e posibil ca aport o suma de bani de 100 lei si o cladire de 1mld ?
a fost odata si cu pondere.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Art. 34
În societatea cu răspundere limitată, numărul asociaţilor nu poale fi mai mare de 50.
Capitalul social nu poate fi mai mic de 100.000 lei şi se divide în părţi sociale egale, care nu pot ii mai mici de 5.000 lei.
În caz de aporturi în natură, acestea vor putea reprezenta cel mult 60% din capitalul social.

Asa era textul din legea 31/1990 - initial -
Trebuie sa dau un "restart" memoriei , nu mai e in vigoare acest text , eu ramasesem cu ideea asta , desi in legea 31 republicata nu gasisem ca ar fi vorba de asa ceva . Multumesc frumos !
Legea nr.31/1990, privind societatile comerciale, republicata, cu toate modificarile si completarile ulterioare, nu prevede, nici la constituirea unui "SRL", nici pe intreaga durata a fiintarii acesteia, o proportie intre aportul in natura si aportul in numerar.
Insa trebuie avut in vedere, in acest sens dispozitiile art. 16 alin. (1) din Legea nr.31/1990, care impune in mod expres si imperativ "1) Aporturile in numerar sunt obligatorii la constituirea oricarei forme de societate".
Cu alte cuvinte, puteti aduce drept aport in numerar suma de 100lei si drept aport in natura, cladirea in valoare de 1mld.lei, fireste cu respectarea dispozitiilor legale privind aportul in natura.

Ca istoric al Legii nr.31/1990, va pot spune ca pana la modificarile din 1998, a functionat proportia legala:60% aport in natura si 40% aport in numerar.