Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 241/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 241/2013

Mama a beneficiat de pensie militara de urmas pana in luna ianuarie 2012.
In ianuarie 2012 a fost diminuata in baza OUG 1/2011, fiind emisa o decizie de revizuire, cuantumul nou fiind considerabil mai mic decat cel din decembrie 2010.
Am contestat in instanta dar procesul a fost pierdut atat la Tribunal cat si la Curtea de Apel.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Legea 241/2013 se aplica si situatiei mamei mele, in sensul ca sa ii restituie diferenta retinuta din ianuarie 2012 pana in ianuarie 2013?
Va multumesc.
Pensiile recalculate sau revizuite, conform prevederilor Legii nr.119/2010 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2011 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniti din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, aprobata prin Legea nr. 165/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, ale caror cuantumuri sunt mai mici decat cele cuvenite pentru luna decembrie 2010, se platesc in cuantumul cuvenit pentru luna decembrie 2010.
Plata drepturilor banesti prevazute mai sus se efectueaza incepand cu data de 1 octombrie 2013.

In cazul in care beneficiarii pensiilor prevazute la art.1 alin. (1) din lege au realizat stagii de cotizare dupa data inscrierii la pensie, cuantumul aferent acestora se adauga la cuantumul pensiei cuvenite pentru luna decembrie 2010 calculat conform art.1 alin. (1).

Cuantumul pensiei cuvenite pentru luna decembrie 2010 se mentine in plata pana cand cuantumul pensiei rezultat din inmultirea valorii punctului de pensie cu punctajul mediu anual acordat ca urmare a recalcularii sau revizuirii, conform prevederilor Legii nr. 119/2010 si Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2011, este mai mare decat cuantumul cuvenit pentru luna decembrie 2010.

In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie revizuite conform prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2011, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
Deci mama a primit pensie de urmas pana in ianuarie 2013. Atunci a implinit fratele meu 26 de ani.
Legea 241/2013 s-a publicat dupa incetarea pensiei de urmas.
Mama a primit pensia diminuata un an de zile. ianuarie 2012-ianuarie 2013.
Casa de pensii a MAI va emite o noua decizie cu cuantumul pensiei din decembrie 2010 daca pensia nu se mai acorda?