avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rog lamuriri - recuperare comision
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rog lamuriri - recuperare comision

Buna ziua,

Va rog daca puteti sa ma sfatuiti si pe mine in legatura cu o problema.
O agentie imobiliara a intermediat o tranzactie care s-a incheiat acum 2 luni.
Intre agentie si client s-a facut un contract de comision pe suma de 2000 de euro si s-a emis factura fiscala.
Termenul de achitare a comisionului a fost stabilit in contractul de cominison la data semnarii contractului de vanzare. Pana acum au fost achitate doua transe de cate 700 euro, ultima fiind depusa in contul agentiei in data de 14 08 2013 si pana acum nu s-a mai efectuat nicio plata.
Intrebarea este care sunt caile ( pasii ) prin care se poate recupera restul de datorie.
Mentionez ca nu s-a facut nicio instiintare in scris catre client ci doar verbale ( prin telefon )

Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Comision contract de intermediere cu agentie imobiliara alexberi alexberi Buna ziua, Sunt cumparatorul unui apartamet si am probleme cu plata comisionului pentru un apartament vizionat prin intermediul unei agentii ... (vezi toată discuția)
Sunt obligata sa platesc comisionul in conditiile... DRUMEAO DRUMEAO Am semnat un Antecontract de Vanzare-Cumparare a unui apartament prin intermediul unei agentii imobiliare (aceasta fiind terta parte la antecontract). In ... (vezi toată discuția)
Avans prima casa, cand e obligatoriu sa fie dat ovidiu2012 ovidiu2012 Buna seara, Am o intrebare legat de programul prima casa. Din cate stiu trebuie ca, cumparatorul trebuie sa aiba 5% din pretul de vanzare. Cand trebuie ... (vezi toată discuția)