Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... SUNT OBLIGATA SA PLATESC COMISIONUL IN CONDITIILE...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

SUNT OBLIGATA SA PLATESC COMISIONUL IN CONDITIILE...

Am semnat un Antecontract de Vanzare-Cumparare a unui apartament prin intermediul unei agentii imobiliare (aceasta fiind terta parte la antecontract). In antecontract se specifica obligatiile vanzatorului si cumparatorului atat unul fata de celelalt cat si fata de agentie...plata comisionului. Nu se specifica nici o obligatie a agentiei si nu exista nici un contract de comision. Agentia nu a facut nimic in afara de prezentarea apartamentului....si asta ne costa 4.000 EURO, promitandu-ni-se la momentul semnarii consultanta si supravegherea finalizarii tranzactiei. Ceea ce nu s-a intamplat. Apartamentul nu avea la momentul semnarii antecontractului nici cadastru, nici intabulare si exista si uzufruct viajer (in antecontract existand o declaratie a vanzatorului cum ca apartamentul este liber de sarcini si nu exista vicii ascunse). Tot in antecontract se specifica momentul platii acestui comision...si anume la semnarea finala...dar cum agentia nu a mai dat niciun semn de viata de mai bine de o luna, nu detine aceasta informatie. Suntem obligati sa platim acest comision in conditiile de mai sus. Multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
Daca este specificat in antecontract comisionul, iar tranzactia a fost finalizata, trebuie sa achitati comisionul.
Puteti sa refuzati plata comisionului total sau partial daca in antecontract sunt prevazuteclauze pentru agentie iar aceasta nu le-a indeplinit.
ca in orice contract partile au drepturi si obligatii. Plata comisionului catre agentie este conditionata de o serie de obligatii asumate de catre aceasta. De principiu, nerespectarea acestor obligatii va exonereaza de indeplinirea obligatiei corelative putand opune agentiei asa numita exceptie de neexecutare a contractului- exceptio non adiplendi contractum. Totusi nu o luati ca o solutie finala. Pentru a analiza toate efectele si implicatiile viitoare sfatul meu este sa consultati un avocat. Solutiile ce le vei obtine pe acest forum sunt generice si pur teoretice. Un jurist va da o concluzie buna in situatia in care cunoaste toate ipotezele si analizeaza toate probele unei sspete.
Succes