avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lnselaciune - noul cod - contestatie - eliberare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lnselaciune - noul cod - contestatie - eliberare

contestatia la executare este admis si in urmatorul caz conform art 461 alin d
d) când se invocă amnistia, prescripţia, graţierea sau orice altă cauză de stingere ori de micşorare a pedepsei, precum şi orice alt incident ivit în cursul executării.
intrebarea nmea este: daca voi fi condamnat definitiv pt inselaciune imtr un dosar unde nu este prejudiciu si m am impacat cu partile vatamate in momentul intrarii in vigoare a noului cod penal am sanse sa fie admis contestatia la executare? (in noul cod impacarea partilor inlatura raspunderea penala)

Cel mai recent răspuns: oltul , utilizator 11:46, 24 Septembrie 2013
Fiind vorba de o condamnare definitiva e posibil sa nu se poata.
Reveniti cu intrebarea cand va intra in vigoare deoarece atunci se va studia in concret de avocati.
E posibil sa se gaseasca totusi o solutie.
..orice cauza de stingere a pedepsei...impacarea inlatura raspunderea penala.....cred ca o mica sansa este

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie admisa dupa intrarea noului cod penal? oltul oltul contestatia la executare este admis si in urmatorul caz conform art 461 alin d d) când se invocă amnistia, prescripţia, graţierea sau orice altă cauză ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare si noul cod penal oltul oltul conform noului cod penal in cazul infractiunii de inselaciune impacarea partilor inlatura raspunderea penala. daca voi fi condamnat definitiv si incarcerat ... (vezi toată discuția)
Eliberare cand intra noul cod penal? oltul oltul conform noului cod penal in cazul infractiunii de inselaciune impacarea partilor inlatura raspunderea penala. daca voi fi condamnat definitiv si incarcerat ... (vezi toată discuția)