Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lnselaciune - noul cod - contestatie - eliberare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lnselaciune - noul cod - contestatie - eliberare

contestatia la executare este admis si in urmatorul caz conform art 461 alin d
d) când se invocă amnistia, prescripţia, graţierea sau orice altă cauză de stingere ori de micşorare a pedepsei, precum şi orice alt incident ivit în cursul executării.
intrebarea nmea este: daca voi fi condamnat definitiv pt inselaciune imtr un dosar unde nu este prejudiciu si m am impacat cu partile vatamate in momentul intrarii in vigoare a noului cod penal am sanse sa fie admis contestatia la executare? (in noul cod impacarea partilor inlatura raspunderea penala)

Fiind vorba de o condamnare definitiva e posibil sa nu se poata.
Reveniti cu intrebarea cand va intra in vigoare deoarece atunci se va studia in concret de avocati.
E posibil sa se gaseasca totusi o solutie.
..orice cauza de stingere a pedepsei...impacarea inlatura raspunderea penala.....cred ca o mica sansa este