Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism vandut fara acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism vandut fara acte

am vandut un autoturism(la buna intelegere) pt piese de schimb, urmand ca apoi sa facem actele de vanzare -cumparare sau orice altceva sa pot radia ulterior masina. Persoana careia i-am vandut masina acum nu mai vrea sa facem nici un act, cum pot rezolva problema?
In instanta.
1. Daca ii stiti datele, faceti un contract de vanzare-cumparare, fisa inmatriculare, va duceti la primarie, va scoateti de la impozit, apoi ii dati un contract si fisa vizata la primarie celuilalt. Il puneti in fata faptului implinit.

2. Daca sunteti SIGUR ca masina nu mai circula, pe baza de declaratie notariala ca masina e dezmembrata va radiati de la impozit, apoi radiati masina de la serviciul inmatriculari. Radierea de la inmatriculari necesita cheltuieli suplimentare daca nu mai aveti CIV si numerele de inmatriculare.