Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PL 196 din 2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PL 196 din 2013

rugaminte :) se stie ceva de acest PL, a fost promulgata sau nu ? ieri a fost termenul curtii constitutionale ... face referire la faimoasa OUG 55 in 2013 cea cu impozitul pe platile din salariile ompensatorii cu 85% care a incadrat pe toata lumea initial, si pe cei de la privat si pe cei de la stat. ms
În ziua de 25 septembrie 2013, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.a) din Constituţia României şi al art.15 din Legea nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, s-a întrunit pentru a soluţiona, în cadrul controlului anterior promulgării, următoarele sesizări:

I. Obiecţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.55 ∕2013 privind unele măsuri fiscal - bugetare şi pentru modificarea unor acte normative, obiecţie formulată de un număr de 35 senatori.

Referitor la primul dosar, Curtea Constituţională, cu unanimitate de voturi, a respins, ca neîntemeiată, obiecţia de neconstituţionalitate formulată de un număr de 35 de senatori şi a constatat că Legea pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.55/2013 privind unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea unor acte normative este constituţională în raport de criticile formulate.

Decizia este definitivă şi general obligatorie şi se comunică Preşedintelui României.

Argumentaţia reţinută în motivarea soluţiei pronunţate de Plenul Curţii Constituţionale va fi prezentată în cuprinsul deciziei, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

[ link extern ]
freeelis a scris:

În ziua de 25 septembrie 2013, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.a) din Constituţia României şi al art.15 din Legea nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, s-a întrunit pentru a soluţiona, în cadrul controlului anterior promulgării, următoarele sesizări:

I. Obiecţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.55 ∕2013 privind unele măsuri fiscal - bugetare şi pentru modificarea unor acte normative, obiecţie formulată de un număr de 35 senatori.

Referitor la primul dosar, Curtea Constituţională, cu unanimitate de voturi, a respins, ca neîntemeiată, obiecţia de neconstituţionalitate formulată de un număr de 35 de senatori şi a constatat că Legea pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.55/2013 privind unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea unor acte normative este constituţională în raport de criticile formulate.

Decizia este definitivă şi general obligatorie şi se comunică Preşedintelui României.

Argumentaţia reţinută în motivarea soluţiei pronunţate de Plenul Curţii Constituţionale va fi prezentată în cuprinsul deciziei, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

[ link extern ]

multumesc frumos