avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea nr. 44/1994
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea nr. 44/1994

Vetern de razboi decorat se incadreaza in disp art. 13 lit.b din Legea nr. 44/1994 astfel in cat arre dreptul sa beneficieze de 500mp teren intravilan sau 1ha extravilan.Persoana face o serie de cereri incepand din anul 1994 pentru atribuirea acestui teren, Primaria ii raspunde ca cererea lui e in evidenta Consiliului local si va fi luata in considerare in functie de rezerva de teren. In 2001 alaturi de alti veterani este aprobat in baza Legii 1/2000 atribuirea de teren. Ulterior in 2004, fara nici un fel de motivare, veteranilor li se acorda despagubiri banesti in locul terenul intrucat legea nr. 44/1994 a fost modificata prin HG1301/2004.
Cujm este posibil ca unii veterani sa fie improprietariti si altii nu?Cum se poate ca pe de o parte sa fie aprobata acordarea ded teren in baza legii nr. 1/2000 si apoi fara nici un fel de motivare sa fie acordate drepturi banesti?

Alte discuții în legătură

Urmas de veteran de razboi rica67 rica67 Buna .Ma numesc Alexandra si vreau sa va intreb ;daca tatal meu a fost veteran de razboi pot solicita drepturile ce i se cuvin din legea 44/1994 ,deoarece nu ... (vezi toată discuția)
Mostenirea dreptului la un ha de teren arabil Statescu Statescu Buna ziua! Tatal meu, veteran de razboi, desi are intocmit dosarul (L 44/1994) pentru atribuirea unui ha de teren arabil, de foarte multi ani, pana acum nu a ... (vezi toată discuția)
Cerere facilitati veteran de razboi costandumitru costandumitru tata a fost veteran de razboi si a decedat in anul 1987 mama s-a recasatorit si inca mai traieste eu ca fiu pot sa beneficiez de ceva drepturi de urmas de ... (vezi toată discuția)