Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cerere facilitati veteran de razboi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cerere facilitati veteran de razboi

tata a fost veteran de razboi si a decedat in anul 1987
mama s-a recasatorit si inca mai traieste
eu ca fiu pot sa beneficiez de ceva drepturi de urmas de veteran de razboi cum ar fi pensie,despagubiri de prizonierat, sau alte facilitati....?
ana-cer, moderator
nu.nu ai asemenea drepturi
care este motivul ca nu pot sa beneficiez de dreptul de urmas de veteran de razboi ?
sau dat bani ,sau dat terenuri in posesie.....etc.eu cum sa procedez?
costandumitru, utilizator
Legea nr. 44/1994

Art. 8.
In afara de cazurile in care legea dispune altfel, drepturile decurgand din calitatea de veteran de razboi nu sunt transmisibile si ele inceteaza prin moartea titularului.
Drepturile decurgand din calitatea de veteran de razboi decorat, legate de improprietarirea cu loc de casa sau echivalent, sunt transmisibile mostenitorilor legali, daca titularul a depus cererea de obtinere a acestor drepturi in timpul vietii.