Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Urmas de veteran de razboi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Urmas de veteran de razboi

Buna .Ma numesc Alexandra si vreau sa va intreb ;daca tatal meu a fost veteran de razboi pot solicita drepturile ce i se cuvin din legea 44/1994 ,deoarece nu lea solicitat cat a fost in viata va multumes .
art.8 din Legea 44/2004
In afara de cazurile in care legea dispune altfel, drepturile decurgand din calitatea de veteran de razboi nu sunt transmisibile si ele inceteaza prin moartea titularului.
Drepturile decurgand din calitatea de veteran de razboi decorat, legate de improprietarirea cu loc de casa sau echivalent, sunt transmisibile mostenitorilor legali, daca titularul a depus cererea de obtinere a acestor drepturi in timpul vietii.