Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la stocul de marfa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la stocul de marfa

ce se intampla cu TVA-ul aferent stocului de marfuri la o firma care si-a pierdut atributul de platitor de TVA prin lipsa de activitate
Buna ziua,

Potrivit art.11, alineatul (1^3) din CF
contribuabilii cărora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA conform prevederilor art. 153 alin. (9) lit. b) - e) nu beneficiază, în perioada respectivă, de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente achiziţiilor efectuate, dar sunt supuşi obligaţiei de plată a TVA colectate, în conformitate cu prevederile titlului VI, aferentă operaţiunilor taxabile desfăşurate în perioada respectivă. Pentru achiziţiile de bunuri şi/sau servicii efectuate în perioada în care persoana nu are un cod valabil de TVA, destinate operaţiunilor care urmează a fi efectuate după data înregistrării în scopuri de TVA care dau drept de deducere potrivit titlului VI, se ajustează în favoarea persoanei impozabile, prin înscrierea în primul decont de taxă prevăzut la art. 156^2 depus de persoana impozabilă după înregistrarea în scopuri de TVA, sau, după caz, într-un decont ulterior, taxa aferentă:
a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate, constatate pe bază de inventariere, în momentul înregistrării;

Avand in vedere faptul ca anularea inregistrarii s-a produs ca urmarea a evenimentelor precizate la art.153, alineatul 9, literele de la b) la e), aveti obligatia ajustarii taxei pentru stocurile de marfuri.

Numai bine