Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie comisie de cenzori
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie comisie de cenzori

Cei trei membri ai comisiei de cenzori si-au dat demisia din cauza faptului că nu puteau suporta presiunea presedintelui comitetului executiv. Ulterior, presedintele comitetului executiv nu a convocat adunarea generala pentru a alege un cenzor sau o comisie de cenzori (asa după cum prevede legea) ci a angajat -cu de la sine putere, fara aprobarea adunării generale- un cenzor extern, mentionand ca nu vrea sa fie controlat de persoane din cadrul blocului. Locatarii sant revoltati si cauta solutii de rezolvare a problemei.
Daca la nivelul asociatiei de proprietari,membrii proprietari nu reusesc sa determine proprietarul mandatat provizoriu sa reprezinte interesele asociatiei de proprietari si a membrilor acesteia,este o problema majora
Daca amiabil nu solutionati sesizati serviciul de specialitate din primarie,subliniati inclusiv motivul demisiei in bloc a comisiei de cenzori
Locatarii pot convoca adunarea generala in care pot reorganiza asociatia, inclusiv schimbarea presedintelui.