Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de poluare pentru persoanele cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de poluare pentru persoanele cu handicap

Mai platesc taxa de poluare pentru inscrierea unei masini in romania daca am un handicap?daca nu,cum pot beneficia de asta?multumesc anticipat=D>
Conform legii, un cetatean cu handicap locomotor poate inmatricula doar o masina la cinci ani. Acest vehicul trebuie sa aiba o certificare de la RAR care atesta faptul ca este adaptata special pentru o persoana cu handicap. Mentiunea respectiva se face in cartea de identitate a vehiculului, sub forma "dotata corespunzator pentru persoana cu dizabilitati …", in cazul in care cel care o inmatriculeaza are un permis de conducere si o adeverinta care atesta handicapul sau. Daca automobilul este destinat transportului persoanelor cu dizabilitati, acesta este si el scutit de taxe.

Persoana cu dizabilitati care doreste sa inmatriculeze o masina fara sa plateasca taxa auto are nevoie de un certificat de handicapat, o adeverinta medicala de la medic specialist chirurg, ortoped sau psiholog in care sa specifice faptul ca este apt sa conduca auto adaptat, precum si de o factura sau act de vanzare-cumparare al masinii. Metoda este perfect legala cu conditia ca persoana cu handicap care imatriculeaza masina sa primeasca banii de la "client" prin donatie, sau ca acestia sa fie declarati la circa financiara de care apartine persoana care inmatriculeaza masina, pentru a fi impozitati.
conform legii nu se specifica locomotor, ci doar grad handicap accentuat sau grav. cei de la ROMHANDICAP nu au decat 2 adaptari pentru cei cu handicap locomotor. Personal am trecut pe la rar (eu am handicap accentuat auditiv, protezat, permis cat. B) si mi-au zis ca tre sa-mi adaptez masina cu un sistem de microfon-boxe sa aud ce se intampla afara, dar nu prea erau foarte siguri de ei.

Aici un caz interesant [ link extern ]

mm_mihai_micu a scris:

Conform legii, un cetatean cu handicap locomotor poate inmatricula doar o masina la cinci ani. Acest vehicul trebuie sa aiba o certificare de la RAR care atesta faptul ca este adaptata special pentru o persoana cu handicap. Mentiunea respectiva se face in cartea de identitate a vehiculului, sub forma "dotata corespunzator pentru persoana cu dizabilitati …", in cazul in care cel care o inmatriculeaza are un permis de conducere si o adeverinta care atesta handicapul sau. Daca automobilul este destinat transportului persoanelor cu dizabilitati, acesta este si el scutit de taxe.

Persoana cu dizabilitati care doreste sa inmatriculeze o masina fara sa plateasca taxa auto are nevoie de un certificat de handicapat, o adeverinta medicala de la medic specialist chirurg, ortoped sau psiholog in care sa specifice faptul ca este apt sa conduca auto adaptat, precum si de o factura sau act de vanzare-cumparare al masinii. Metoda este perfect legala cu conditia ca persoana cu handicap care imatriculeaza masina sa primeasca banii de la "client" prin donatie, sau ca acestia sa fie declarati la circa financiara de care apartine persoana care inmatriculeaza masina, pentru a fi impozitati.
mm_mihai_micu a scris:

Conform legii, un cetatean cu handicap locomotor poate inmatricula doar o masina la cinci ani. Acest vehicul trebuie sa aiba o certificare de la RAR care atesta faptul ca este adaptata special pentru o persoana cu handicap. Mentiunea respectiva se face in cartea de identitate a vehiculului, sub forma "dotata corespunzator pentru persoana cu dizabilitati …", in cazul in care cel care o inmatriculeaza are un permis de conducere si o adeverinta care atesta handicapul sau. Daca automobilul este destinat transportului persoanelor cu dizabilitati, acesta este si el scutit de taxe.

Persoana cu dizabilitati care doreste sa inmatriculeze o masina fara sa plateasca taxa auto are nevoie de un certificat de handicapat, o adeverinta medicala de la medic specialist chirurg, ortoped sau psiholog in care sa specifice faptul ca este apt sa conduca auto adaptat, precum si de o factura sau act de vanzare-cumparare al masinii. Metoda este perfect legala cu conditia ca persoana cu handicap care imatriculeaza masina sa primeasca banii de la "client" prin donatie, sau ca acestia sa fie declarati la circa financiara de care apartine persoana care inmatriculeaza masina, pentru a fi impozitati.

mi se pare absurd sa se ceara de la o persoana cu handicap grav ca al meu sa aiba permis de conducere, sunt tetraplegic si abia ma pot folosi de maini....Ce scoala m-ar lua pe mine ca elev? Pe ce masina as putea eu invata sa conduc daca nu ma pot folosi de maini? Ce doctor mi-ar semna mie adeverinta medicala facandu-ma apt pentru a da examenul pentru permisul de conducere? Se pare ca cei din fruntea tarii nu se gandesc prea bine si nu iau in calcul toate posibilitatile atunci cand dau o lege de acest gen...
As vrea sa ma adresez direct Consiliului National impotriva Discriminarii,insa cum ar fi mai bine sa o fac in scris sau telefonic??sunt persoana cu handicap grav,fac dializa de 16 ani,am o pensie foarte modesta,chiar e bataie de joc sa platesc impozite si taxe la stat,am o masina ptr.care ar trebui sa platesc un impozit foate mare si nu dispun de bani insa nu asta e problema,ci faptul ca suntem toti egali in fata legii,toti avem drepturi egale,si cei cu handicap si cei fara,nu am nici o vina ca sunt handicapat ba mai mult ar fi trebuit sa fim protejati de lege in adevaratul sens al cuvantului si nu priviti ca gunoaiele societatii,e trist dar adevarat atunci cand ti se inchid in nas toate usile si ai legea in mana neavand ce sa faci cu ea.
vulpyss, utilizator
daca fac dializa si nu am carnet,si mai am si 70 ani pot sa inscriu o masina,fara a plati taxa de poluare?
ce trebuie sa fac daca se poate?