avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul auto plateste comodatarul sau comodantul?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul auto plateste comodatarul sau comodantul?

PFA Transporturi rutiere de marfuri...Contract comodat PF cu PFA. Cine plateste impozitul auto si daca comodantul,atuncea se poate trece la cheltuieli?
Cel mai recent răspuns: HUBARDONI , utilizator 17:12, 30 Septembrie 2013
Impozitul pe auto se plateste de catre proprietar si nu e deductibil in cazul pfa.
Impozitul se plateste pentru un bun in proprietate, prin urmare el este suportat de proprietarul bunului. In rest, toate celelalte cheltuieli vizand folosirea autoturismului vor fi efectuate si deduse de catre utilizator.
Multumesc din nou!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit auto HUBARDONI HUBARDONI Am un PFA in domeniul Transporturi Rutiere de Marfuri(Cod CAEN 4941).Folosesc o autoutilitara in cadrul PFA-ului (proprietatea mea),care se incadreaza in ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile pfa - contract comodat autoturism Rusty Rusty Codul Fiscal ART. 48 (4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt: d) ... (vezi toată discuția)
Pfa - cheltuieli deductibile si achizitionare mijloace fixe. madriann madriann Am citit destule topicuri pe aceasta tema, multe informatii imprastiate pe diverse posturi, mai mult m-am zapacit decat clarificat. As incerca sa formulez ... (vezi toată discuția)