Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul auto plateste comodatarul sau comodantul?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul auto plateste comodatarul sau comodantul?

PFA Transporturi rutiere de marfuri...Contract comodat PF cu PFA. Cine plateste impozitul auto si daca comodantul,atuncea se poate trece la cheltuieli?
Impozitul pe auto se plateste de catre proprietar si nu e deductibil in cazul pfa.
Impozitul se plateste pentru un bun in proprietate, prin urmare el este suportat de proprietarul bunului. In rest, toate celelalte cheltuieli vizand folosirea autoturismului vor fi efectuate si deduse de catre utilizator.
Multumesc din nou!