Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesirea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesirea la pensie

Gen:feminin
Data nasterii:15.03.1960
Stagiul de cotizare:13 ani,2 luni, 18 zile, din care somaj 8 luni 24 zile in anul 1992
Alte date:12 ani, 6 luni grupa 1 a prg 100% ordin 50/1990,perioada pina in anul 1992 echivalata in prezent cu grupa a2a.
Intrebare:ma pot pensiona pe caz de boala(invaliditate)sau de handicap?, tinind cont ca indeplinesc aceasta ultima conditie.
Da, puteti beneficia atat de pensie de invaliditate cat si de Indemnizatie de handicap.
* Pt pensia de invaliditate este necesara constatarea de catre Comisia de expertiza medicala a capacitatii de munca.

* Pt indemnizatia de handicap este necesara constatarea de catre Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap.

ika a scris:

Gen:feminin
Data nasterii:15.03.1960
Stagiul de cotizare:13 ani,2 luni, 18 zile, din care somaj 8 luni 24 zile in anul 1992
Alte date:12 ani, 6 luni grupa 1 a prg 100% ordin 50/1990,perioada pina in anul 1992 echivalata in prezent cu grupa a2a.
Intrebare:ma pot pensiona pe caz de boala(invaliditate)sau de handicap?, tinind cont ca indeplinesc aceasta ultima conditie.

Multumesc, pentru raspuns, dar il rog si pe domnul Tudor Valeriu sa imi raspunda.
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

4. Pentru incadrarea in grad de handicap va adresati Comisiei de evaluare a persoanelor cu handicap din cadrul Directie de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judet.

5. Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap.

6. Nu am inteles daca in cei 13 ani si 2 luni de stagiu de cotizare intra si cei 12 ani si 6 luni de grupa I de munca sau se aduna acestea?
tudorvaleriu a scris:

1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

4. Pentru incadrarea in grad de handicap va adresati Comisiei de evaluare a persoanelor cu handicap din cadrul Directie de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judet.

5. Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap.

6. Nu am inteles daca in cei 13 ani si 2 luni de stagiu de cotizare intra si cei 12 ani si 6 luni de grupa I de munca sau se aduna acestea?

Da cei 13 ani si 2luni reprezinta sragiu total de cotizare din care 12 ani si 6 luni gupa a 1a si 8 luni si 24 zile somaj.

Ika,a scris:............

............sau de handicap?, tinind cont ca indeplinesc aceasta ultima conditie.

Daca sunteti incadrata intr-un grad de handicap,care este gradul,acestuia ?
grav,accentuat,sau mediu ?
Este preexistent calitatii de asigurat ?

Daca handicapul este grav si preexistent calitatii de asigurat,va puteti deschide drepturile la pensie de limita de varsta.