Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere Familiala - plata contributii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere Familiala - plata contributii

Doresc sa deschid o IF impreuna cu sotia. Mentionez ca in momentul de fata nu lucram nicaieri. (Cote procentuale 10% eu, sotia 90%). Intrebarea mea este legata de plata contributiilor sociale. Cum trebuie sa platim CAS, somajul si sanatatea? Platim amandoi? Daca da, platim integral si in acelasi cuantum sau platim in functie de cota procentuala declarata la infiintarea IF? Nu ar fi mai avantajos din perspectiva obligatiilor fiscale sa infiintez o II sau PF pe numele sotiei mele pentru a desfasura activitatea, urmand ca eu sa o ajut?
Contributii la asigurarile sociale platesc totii membrii intreprinderii familiale.
Asa ca poate e mai bine sa va infiintati ca intreprindere individuala unde plateste doar titularul (sotia) si, daca afacerea merge bine, va puteti angaja si dumneavoatra la aceasta intreprindere indiviaduala cu contract de munca cu norma intreaga sau redusa.
Va multumesc pentru raspuns!