Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract cu RCS-RDS
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract cu RCS-RDS

Buna ziua.Cum pot rezilia contractul cu RCS-RDS,avand in vedere ca este un caz de forta majora,casa a ars in intregime,proprietarul locuia singur si este in coma,mentinut in viata de aparate,contractul a fost incheiat in urma cu aproximativ 6 luni,nu s-a putut recupera aparatura de decodare,telefon fix.
Multumesc.
sebastianbugan, utilizator
Invocati clauza de forta majora din contract si depuneti cererea de reziliere la firma, dupa ce achitati si restantele.
Nu am adus in discutie restantele pentru ca nu exista.(editat)
gi-jane2, moderator
Nu aveti calitatea de a invoca forta majora, doar daca ati fi curator special sau tutore al titularului.
Calitatea de fiu/fiica confera dreptul de a invoca forta majora?
Am specificat ca locuia singur la acea adresa si nu ca nu ar avea urmasi,mostenitori.
sebastianbugan, utilizator
Nu, ca are urmasi/ mostenitori va conta cand va deceda omul. Puteti sa va interesati la societatea de cablu, poate va inteleg si puteti depune cerere de reziliere, desi nu cred ca vor avea intelegere, nu au interes.
Va trebui sa cereti in instanta punerea sa sub interdictie, poate veti avea nevoie si in alte cazuri ca dvs sa fiti numit tutore.
Art. 167

Numirea unui curator special

În caz de nevoie şi până la soluţionarea cererii de punere sub interdicţie judecătorească, instanţa de tutelă poate numi un curator special pentru îngrijirea şi reprezentarea celui a cărui interdicţie a fost cerută, precum şi pentru administrarea bunurilor acestuia.

gi-jane2, moderator