avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract cu RCS-RDS
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract cu RCS-RDS

Buna ziua.Cum pot rezilia contractul cu RCS-RDS,avand in vedere ca este un caz de forta majora,casa a ars in intregime,proprietarul locuia singur si este in coma,mentinut in viata de aparate,contractul a fost incheiat in urma cu aproximativ 6 luni,nu s-a putut recupera aparatura de decodare,telefon fix.
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 30 Septembrie 2013
sebastianbugan, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:02, 1 Octombrie 2013
Invocati clauza de forta majora din contract si depuneti cererea de reziliere la firma, dupa ce achitati si restantele.
Nu am adus in discutie restantele pentru ca nu exista.(editat)
Ultima modificare: Luni, 30 Septembrie 2013
gi-jane2, moderator
Nu aveti calitatea de a invoca forta majora, doar daca ati fi curator special sau tutore al titularului.
Calitatea de fiu/fiica confera dreptul de a invoca forta majora?
Am specificat ca locuia singur la acea adresa si nu ca nu ar avea urmasi,mostenitori.
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2013
sebastianbugan, utilizator
Nu, ca are urmasi/ mostenitori va conta cand va deceda omul. Puteti sa va interesati la societatea de cablu, poate va inteleg si puteti depune cerere de reziliere, desi nu cred ca vor avea intelegere, nu au interes.
Va trebui sa cereti in instanta punerea sa sub interdictie, poate veti avea nevoie si in alte cazuri ca dvs sa fiti numit tutore.
Art. 167

Numirea unui curator special

În caz de nevoie şi până la soluţionarea cererii de punere sub interdicţie judecătorească, instanţa de tutelă poate numi un curator special pentru îngrijirea şi reprezentarea celui a cărui interdicţie a fost cerută, precum şi pentru administrarea bunurilor acestuia.



Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2013
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rcs rds mihaelllatya mihaelllatya Am facut un contract cu RCS RDS pentru cablu si internet. Dupa 2 zile a venit un domn care a verificat ceva si m-a anuntat ca nu exista port (sau ceva de ... (vezi toată discuția)
Problema contract rds mihbar mihbar Buna ziua Sunt intr-o situatie total neplacuta cu cei de la RCS-RDS Romania. In urma cu 6 ani am facut un contract ei pentru un serviciu CableLink. In ... (vezi toată discuția)
Administrarea bunurilor unei persoane majore bolnava psihic miha2012 miha2012 Matusa mea, care locuieste in prezent cu mine si mama mea , mi-a facut o procura notariala, dupa obtinerea discernamantului de la I.M.L., pentru a-i vinde un ... (vezi toată discuția)